JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI KLIMATYZATOR?

Właściwego wyboru dokonasz, jeśli spełnisz następujące wymagania:

  1. Dobór mocy klimatyzatora.
    Moc klimatyzatora mierzona jest w kW i jest jednym z głównych kryteriów wyboru odpowiedniego klimatyzatora. Znajomość potrzebnej mocy ułatwi Ci nadrobienie zaległości w nieskończonej gamie oferowanych modeli.

Oferta: powierz wybór klimatyzatora specjaliście naszej firmy, który bezpłatnie przyjedzie do obiektu i dobierze niezbędny sprzęt do pożądanego lokalu.

  1. Wybór producenta.
    Znając wymaganą moc klimatyzatora, pozostaje wybrać producenta i typ klimatyzatora. Najbardziej cenione i niezawodne są klimatyzatory japońskich producentów, ale ich cena jest dość wysoka. Chińscy, koreańscy i tajwańscy producenci przywiązują znacznie tańsze i coraz większą wagę do jakości i niezawodności. Jednak przy wyborze klimatyzatora nie tyle nazwa producenta, ile charakterystyka techniczna. Również w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, układu, innych możliwości technicznych należy wybrać typ, tj. ściana, kaseton, sufit lub kanał.
  2. Pierwszy etap selekcji. Wybierz klimatyzator w oparciu o funkcje i cechy, które są ważne tylko dla Ciebie.
    W zależności od producenta i typu klimatyzatora mogą różnić się właściwościami technicznymi, funkcjami, konstrukcją i oczywiście ceną. Przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora ważne są dwa punkty:
    • Wybierz klimatyzator, biorąc pod uwagę tylko parametry i cechy, które są dla Ciebie ważne. Nie ścigaj na ślepo przyjaciół, sąsiadów, krewnych.
    • Nie przepłacaj za rzeczy, których praktycznie nie będziesz używać. Właściwie oceń swoje możliwości finansowe przy wyborze producenta.

Postaramy się wymienić najważniejsze parametry techniczne klimatyzatora:
• Moc
• Poziom hałasu jednostek zewnętrznych i wewnętrznych
• Typ sprężarki (inwerter lub WŁ/WYŁ)


Konwencjonalny klimatyzator (WŁ/WYŁ) działa na zasadzie „włącz-wyłącz”: po osiągnięciu ustawionej temperatury klimatyzator wyłącza się i włącza ponownie dopiero po osiągnięciu wyższy niż ustawiony. Inwerter działa trochę inaczej: może równomiernie zmieniać moc, zwiększając ją do ustawionej temperatury i stopniowo zmniejszając moc, aby utrzymać temperaturę.

Główne zalety klimatyzatorów inwerterowych:
• Niezwykle cicha praca jednostki zewnętrznej.
• Szybkie osiągnięcie ustawionej temperatury (dwa razy szybciej niż klimatyzator ON/OFF).
• Utrzymanie ustawionej temperatury z dokładnością do 0,5°С.
• Oszczędza energię elektryczną (do 30% oszczędniej niż ON / OFF).
• Nie przeciążalność sieci, zwłaszcza podczas rozruchu.

Efektywność dystrybucji powietrza.
Wydajna dystrybucja powietrza pomoże uniknąć przeciągów, nierównowagi temperatur i innych dolegliwości. Do pomieszczeń o powierzchni do 30-35m2/m wystarcza podwójna żaluzja pozioma z autoswingiem, a dla większych pomieszczeń (od 50m2/m) preferowany jest nadmuch pionowy – tzw. podwójny autoswing .

Zakres pracy sprzętu w zależności od temperatury otoczenia.
Kupując klimatyzator, upewnij się, że znasz najniższe granice temperatury otoczenia, w których może nadal działać. Ten zakres temperatur otoczenia jest szczególnie ważny dla pompy ciepła pracującej w trybie ogrzewania.

  1. Drugi etap selekcji. Nie przepłacaj za rzeczy, których nie będziesz używać.
    Zastanów się, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze. Na cenę największy wpływ ma producent (nazwa klimatyzatora) i typ (falownik lub ON/OFF). Zawsze dokładnie zastanów się, czy jesteś w stanie zapłacić dodatkowo za imię tylko dlatego, że posiada je Twój krewny lub sąsiad.

Obsługa klimatyzatora:

• Nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury. Przeziębienie nie przyniesie żadnych korzyści zdrowiu. Najbardziej komfortowa temperatura dla osoby pracującej 21-22 C, w spoczynku – 22-23 C.
• Jeśli klimatyzator pracuje w trybie chłodzenia, staraj się unikać bezpośredniego światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia. Zasłony i rolety powinny być zamknięte. Zamknij okna i drzwi, aby utrzymać chłodne powietrze. W takim przypadku klimatyzator będzie w stanie utrzymać temperaturę w trybie komfortowym i oszczędzać energię elektryczną.
• Nie zakrywaj klimatyzatora zasłonami ani nie umieszczaj przed nim dużych przedmiotów (szaf, kwiatów), ponieważ uniemożliwi to normalną cyrkulację powietrza i utrzymanie temperatury.
• Jeśli w Twoim pokoju nie ma systemu wentylacji, zaleca się od czasu do czasu przewietrzyć pomieszczenie.
• Jeśli przedni panel klimatyzatora jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub jasnego oświetlenia wnętrza, sygnały z pilota mogą nie być odbierane. W takim przypadku klimatyzator należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych lub należy ograniczyć oświetlenie.
• Regularnie czyść filtry (raz na dwa tygodnie). Pomoże to nie tylko skutecznie oczyścić powietrze, ale także pomoże nie stracić mocy klimatyzatora z powodu zanieczyszczenia.

Jeśli nie masz dostępu do wykwalifikowanych specjalistów, filtry możesz wyczyścić odkurzaczem lub po prostu spłukać ciepłą wodą.
Jeśli planujesz zaprzestać używania klimatyzatora na dłuższy czas (ponad 1 miesiąc), uruchom go w trybie wentylacji, aby wysuszyć części wewnętrzne i uniknąć nieprzyjemnych zapachów przy następnym włączeniu klimatyzatora.

Oceń:

Autor: Marzena Tomanek