Gleba doniczkowa to rodzaj gleby, która ma wiele zalet, ale także pewne wady. Jego cena jest całkiem dobra – 80 litrowa torba może kosztować mniej niż 40 zł, więc bardzo warto mieć ją zawsze w domu, zwłaszcza jeśli należymy do tych, którzy chodzą do przedszkola i nie mogą wrócić z pustymi rękami. Ale właśnie to i aby uniknąć problemów w przyszłości, powiem Ci, jakie są zalety i wady gleby doniczkowej.

Ziemia przesiewana z dowozem


Ziemia ogrodowa z dowozem

Skład Kruszyw

W tym artykule opowiemy o wszystkich cechach, zaletach i wadach podłoża doniczkowego.

główne funkcje

Aby nasz przydomowy ogród rozwijał się w dobrych warunkach i przynosił dobre wyniki zbiorów, musimy dobrać odpowiednie podłoże. Jak wiemy, zalet i wad układania podłoża jest wiele w zależności od zastosowanego rodzaju. Każdy rodzaj podłoża ma inne właściwości i jest dostosowany do jednego lub drugiego gatunku. Niezbędna jest wiedza, jak dobrać odpowiednie podłoże, które będzie bardziej odpowiadało potrzebom uprawianych roślin. Na przykład, jeśli zamierzamy uprawiać warzywa, rośliny aromatyczne i lecznicze lub rośliny ozdobne, będą one potrzebowały innych właściwości w podłożu.

Istnienie i wykorzystanie podłoża doniczkowego jest ważne, aby rośliny były bardziej odporne na szkodniki i choroby . Najważniejszymi szkodnikami ogrodnictwa są m.in. mączliki, mączniak prawdziwy, płuca, ślimaki i ślimaki. Z drugiej strony mamy bardziej znane choroby, takie jak mączniak prawdziwy, mączniak prawdziwy i rdza.

Należy pamiętać, że podłoże jest głównym źródłem pożywienia, które nie tylko odżywi roślinę, ale także przyczyni się do poprawy żyzności gleby oraz dostarczy wszystkich składników odżywczych niezbędnych do rozwoju owoców. Pomaga również zapewnić roślinie wsparcie i jest w stanie zatrzymać pewną ilość wody. Ta zdolność zatrzymywania wody musi być obliczona zgodnie z rodzajem uprawy. A są gatunki, które nie sprzyjają nasiąkaniu wodą, więc podłoże musi również gwarantować dobrą cyrkulację powietrza, aby korzenie mogły się dobrze rozwijać i rosły.

Rodzaje podłoży do uprawy roślin

  • Próchnica dżdżownic: Jest to jeden z substratów doniczkowych uzyskiwany przy użyciu dobrze znanego wermikompostu. To nic innego jak rodzaj podłoża organicznego, które zapewnia odpowiednią żyzność gleby dzięki wysokiej zawartości minerałów takich jak fosfor, potas, wapń, magnez, żelazo i sód. Jest również bogaty w azot, który jest głównym składnikiem odżywczym roślin. Posiada puszystą konsystencję i doskonale poprawia przepuszczalność powietrza na lądzie. Ponadto dzięki tej ilości składników odżywczych sprzyja kiełkowaniu nasion. humus dżdżownicowy Pomaga ograniczyć rozwój grzybów i bakterii szkodliwych dla wzrostu roślin. 
  • Wyściełane: techniką szeroko stosowaną w permakulturze jest tworzenie górnej warstwy z wyściółką. Głównym celem jest ograniczenie erozji i przedostawania się materii organicznej do gleby. Dzięki tej warstwie wierzchniej korzenie są chronione przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi, takimi jak nadmierne ciepło lub zimno, nadmierna wilgoć i wiatr. Pomaga utrzymać optymalną wilgotność wzrostu roślin. Zmniejsza również częstotliwość podlewania, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy wodę, ale również roślina będzie wymagać mniej konserwacji.
  • Włókno kokosowe: To kolejny rodzaj podłoża należący do kategorii obojętnych. Można go dodawać do mieszanki, którą przygotowujemy do napełniania doniczek i nadaje się do wszystkich rodzajów upraw. Poprawia to przepuszczalność powietrza, retencję wody i składników odżywczych oraz zmniejsza ryzyko chorób grzybiczych. 
  • Perlit: la perlit Składa się z granulek, a jego właściwości obejmują dotlenienie gleby dzięki wysokiej porowatości, odporność na erozję oraz usuwanie niektórych owadów i kleszczy. Wreszcie ogranicza występowanie niepożądanych roślin w uprawie. 

Zalety i wady podłoża do szczepienia

Zaletami tego typu podkładu są:

  • Pochłaniają i zatrzymują wilgoć : jest to bardzo ważne dla korzeni, ponieważ jeśli pozostaną suche przez dłuższy czas, roślina może ucierpieć z powodu odwodnienia.
  • Jego pH jest nieco wyższe niż 7 O ile nie jest specjalnie przeznaczone dla roślin kwaśnych, w takim przypadku jego pH będzie wynosić od 4 do 6.
  • Składa się z różnych podłoży : czarnego torfu, lekkiego torfu, materii roślinnej, materii organicznej i perlitu.
  • Zwykle mają aktywator korzeni : stymuluje on wzrost systemu korzeniowego.
  • Cena jest przystępna .

Wady tego rodzaju podłoża to:

  • Zwykle są znacznie bardziej zwarte : jeśli mieszkasz na obszarze o silnym nasłonecznieniu, ryzykujesz przekształcenie go w blok ziemi. Gdy to zrobisz, woda nie może zostać wchłonięta. Aby rozwiązać ten problem, musisz wstawić garnek do miski z wodą na około 30 minut.
  • Nie jest bogaty w składniki odżywcze : zwykle zawiera około 1% azotu (N), 0,5% fosforu (P) i 0,75% potasu (K), ale nic więcej.
    Dopiero aktywując korzenie będziesz miał coś jeszcze: 15% NPK na każdy litr substratu.
  • Istnieją różne marki : w zależności od tego, którą wybierzemy, jakość będzie gorsza lub lepsza. Z doświadczenia polecam dobrze zapoznać się ze składem i przyjąć maksymalne stężenie perlitu, co pomoże się zmienić, zapewniając dobre odwodnienie gleby.

Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom można dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach układania podłoża.

Oceń:

Autor: Marzena Tomanek