Zdecydowałeś się ogrodzić dom, zagrodę, działkę, plac budowy lub teren festiwalu? Na rynku jest naprawdę szeroki wybór ogrodzeń. Jakie kwestie wziąć pod uwagę przy wyborze, na co zwrócić uwagę i jak wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie ogrodzenie?

Aby ułatwić samookreślenie, nasi eksperci stworzyli Poradnik doboru ogrodzenia. Zawiera najistotniejsze pytania dotyczące prywatności zapewnianej przez ogrodzenie, kompatybilności środowiskowej, ceny, konserwacji, cech instalacyjnych każdego rodzaju ogrodzenia, trwałości i innych ważnych czynników. Poradnik przedstawia wszystkie główne rodzaje ogrodzeń oraz przydatne informacje dotyczące przygotowania do ogrodzenia, pozwoleń na budowę i innych istotnych kwestii. Jeszcze więcej przydatnych informacji na temat wyboru ogrodzeń można znaleźć w raportach wideo przygotowanych przez ekspertów tvora.eu na temat ogrodzeń zamkniętych , otwartych , siatkowych i bram ogrodowych .

Przeczytaj cały przewodnik lub po prostu wybierz, co jest istotne:

Najważniejsze kryteria przy wyborze ogrodzenia

 • Zamknięte czy otwarte?
 • Wysoko czy nisko?
 • Długotrwałe czy tymczasowe?
 • Jaka jest złożoność instalacji?
 • Jakie są potrzeby w zakresie opieki?
 • Ochrona czy tylko oznaczenie obszaru?
 • Do domów lub innych działek?
 • Jak urządzić Twój dom?
 • Jak dopasować się do swojej okolicy?
 • Jaki jest stosunek ceny do jakości?

Rodzaje ogrodzeń

Ogrodzenia z metalowych profili poziomych

Bloki ogrodzeniowe

Ogrodzenia blaszane ALUZINC: poziome i modułowe

Ogrodzenia aluminiowe

Ogrodzenia blaszane

Ogrodzenia z metalowych prętów

Ogrodzenia drewniane

Ogrodzenia kompozytowe z tworzywa sztucznego i WPC

Gabiony

Ogrodzenia segmentowe

Ogrodzenia siatkowe

Części ogrodzeniowe i ogrodzenia mobilne

Przed wyborem ogrodzenia

 • Przygotowanie strony
 • Pozwolenia na budowę
 • Najważniejsze kryteria przy wyborze ogrodzenia
 • Aby zrozumieć, które ogrodzenie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, zalecamy zastanowienie się nad następującymi pytaniami.
ogrodzenia tarnowskie góry
ogrodzenia tarnowskie góry

Zamknięte czy otwarte?

Ogrodzenie zamknięte będzie wyglądało prawie jak mur, będzie miało mniejszą powierzchnię dziur, doskonale ochroni prywatność działki, ale nie zawsze można go budować: w ten sposób można tylko ogrodzić działki w dozwolonych obszarach. Zamknięty może być metalowy profil poziomy – istnieje możliwość regulacji szczelności ogrodzenia poprzez dobór profili o różnych szerokościach, puszki alucynkowe, aluminiowe, plastikowe lub drewniane, ogrodzenia z bloczków betonowych, gabiony. Istnieje również możliwość regulacji zamknięcia ogrodzenia siatkowego i segmentowego za pomocą listwy ogrodzeniowej.

Otwarte ogrodzenia wyznaczą teren, ochronią go przed intruzami, ale nie zapewnią ochrony prywatności. Są to pręty metalowe, ozdobne z ornamentami, ogrodzenia segmentowe, siatkowe.

Wysoko czy nisko?
Wysokość ogrodzenia – wybór indywidualny. Decyzję o tym, czy potrzebne jest niskie czy wysokie ogrodzenie, należy rozważyć w oparciu o prywatność, potrzeby bezpieczeństwa i pozwolenia na ogrodzenie. Należy pamiętać, że ogrodzenia wyższe niż 2 metry wymagają specjalnych pozwoleń na budowę.

Długotrwałe czy tymczasowe?
Jeśli chcesz tymczasowo ogrodzić teren, idealnie sprawdzą się mobilne lub tanie, łatwe w montażu ogrodzenia z siatki. Największą częścią ogrodzenia ogrodzenia siatkowego (rolowanego) jest betonowanie słupków, którego można uniknąć stosując specjalne wbijane słupki i wypożyczając ręczne młotki. Dla poszukujących trwałego rozwiązania warto wybrać metalowe profile poziome, drewno, plastik, bloczki, metalowe ogrodzenia prętowe.

Jaka jest złożoność montażu ogrodzenia ?
Oczywiście nie powinno to być głównym czynnikiem przy wyborze ogrodzenia, ale i tę kwestię należy wziąć pod uwagę. Trudniejsze w montażu ogrodzenia z bloczków, gabionów (ogrodzenia kamienne), a także ogrodzenia łączone z różnych elementów. Najprostszy montaż ogrodzenia ogranicza się do zabetonowania słupków metalowych i zamocowania segmentów ogrodzenia za pomocą dołączonych do zestawu łączników. Prefabrykowany fundament pozwala uniknąć ciężkiego i kosztownego betonowania fundamentu (rusztu).

Jakie są potrzeby w zakresie opieki?
Jeśli nie chcesz w ogóle poświęcać czasu na konserwację ogrodzenia, wybierz ogrodzenie blaszane, aluminiowe, metalowe ocynkowane Aluzinc – są trwałe i nie wymagają modernizacji. Drewniane ogrodzenie pozostanie niezmienione przez okres do 10 lat, po czym może zajść konieczność impregnacji i malowania. Ci, którzy cenią naturalność, powinni zwrócić uwagę na ogrodzenie wykonane z drewna poddanego obróbce termicznej, które nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale jest też naprawdę wytrzymałe. Różne metalowe ogrodzenia również pozostaną niezmienione przez bardzo długi czas, a później może być konieczne zadbanie o ochronę przed rdzą.

Ochrona czy tylko oznaczenie obszaru?
Ogrodzenia zapewniające prywatność wykonane z poziomego lub pionowego metalu, drewna, plastikowych stołów. Istnieją również ogrodzenia, które od wewnątrz są przezroczyste, a od zewnątrz nieprzezroczyste (rodzaj żaluzji). Dla osób mieszkających na mniej bezpiecznych terenach warto wybrać wysokie ogrodzenia, które zapewnią ochronę działki. Tymczasem siatka ogrodzeniowa, niska ozdobna powierzchnia ogrodzenia, ale bezpieczeństwo mniej.

Ogrodzenia poziome Alucynk
Ogrodzenia blaszane ALUZINC: poziome i pionowe

Do domów lub innych działek?
Decydując się na ogrodzenie domu, można je połączyć z dominującym typem architektury (drewniane, kute, metalowe pręty, betonowe lub inne ogrodzenia). Siatki ogrodzeniowe, ogrodzenia segmentowe, wysokie metalowe ogrodzenia prętowe sprawdzą się na działkach komercyjnych, przemysłowych i innych.

Jak urządzić Twój dom?
Metalowe pionowe słupki lub ozdobne ogrodzenia z ornamentami będą pasować do klasycznego domu wzorcowego. W otoczeniu przyrody pięknie będą wyglądały drewniane ogrodzenia i gabiony. Nowoczesne poziome metalowe, aluminiowe profile, frezowane blachy, plastikowe ogrodzenia, różne nowoczesne szerokie słupy będą pasować do nowoczesnej architektury. Przy wyborze koloru ogrodzenia warto łączyć go z kolorystyką stolarki okiennej domu, drzwi, bram garażowych, dachu.

Jak dopasować się do swojej okolicy?
Podczas grodzenia ogrodzenia ważne jest, aby nie przeszkadzać sąsiadom, nie zmniejszać oświetlenia ich działki. Elewacyjną część ogrodzenia można wybrać droższą, bardziej dekoracyjną. Przy otwieraniu działki od sąsiadów można zastosować siatkę przesłoniętą światłem lub ogrodzenie segmentowe lub po prostu uzyskać zgodę sąsiada. Zanim wybierzesz ogrodzenie, musisz również wziąć pod uwagę szerszy kontekst swojego sąsiedztwa. Jeśli znajdujesz się w obszarze etnograficznym, kulturowym, parku narodowym lub tym podobnym. ogrodzenie będzie wymagało konsultacji z lokalnymi architektami i uzyskania pozwoleń.

Jaki jest stosunek ceny do jakości ?
Ceny różnych rodzajów ogrodzeń są różne, więc przy ograniczonym budżecie nie należy budować gabionów ani wybierać najdroższego ogrodzenia aluminiowego. Lepiej wybrać wysokiej jakości ogrodzenie segmentowe, drewniane lub inne tańsze, odpowiadające Twoim potrzebom. Tak czy inaczej, ogrodzenie to długotrwały zakup i wizytówka elewacji domu. Choć na rynku dostępnych jest wiele tanich podróbek, nie zalecamy oszczędzania kosztem jakości, zwłaszcza przy zakupie taniego ogrodzenia segmentowego lub siatkowego wyprodukowanego w Azji lub malowanego w lokalnej niecertyfikowanej fabryce.

Dla tych, którzy chcą samodzielnie oszacować przyszłe koszty, oferujemy wygodny i nieskomplikowany kalkulator cen ogrodzenia . Dzięki niemu w prosty sposób wyliczysz nie tylko wymagane ogrodzenie, ale również cenę wszystkich konstrukcji mocujących, wybranych bram, furtek, słupów, fundamentów i innych elementów.

Sprawdź cenę ogrodzenia już teraz!

Rodzaje ogrodzeń
Zapoznaj się z rodzajami ogrodzeń na rynku: przy wyborze każdego z nich omówimy złożoność , konserwację, bezpieczeństwo, konstrukcję i inne ważne czynniki.

Ogrodzenia z metalowych profili poziomych
Montowanie. Ogrodzenia z metalowych profili poziomych montowane są na słupach metalowych lub betonowych. Segmenty ogrodzenia mocowane są do słupów metalowych za pomocą wkrętów samogwintujących, do betonu za pomocą wkrętów do drewna z kołkami nylonowymi lub zawiasów metalowych.

Konserwacja i żywotność. Nowoczesne ogrodzenia z ocynkowanych profili metalowych są trwałe i nie wymagają specjalnej konserwacji. Przezroczystość. Poziome ogrodzenia metalowe umożliwiają regulację zamknięcia poprzez dobór profili o różnych rozmiarach. Nadają się na różne działki, na których pożądane jest, aby ogrodzenie nie zasłaniało terenu i nie rzucało dużego cienia lub tworzyło więcej prywatności/ogrodzenia.

Bezpieczeństwo. Ogrodzenie może być łatwiejsze do wspinania, ale bardziej zamknięte

Struktura. Ogrodzenia z poziomych profili metalowych wykonujemy metodą cynkowania ogniowego, a następnie malowania proszkowego w certyfikowanej fabryce. Tego typu segmenty ogrodzeniowe mogą być wykonane w różnych rozmiarach. W związku z tym bramy i bramy (wraz ze wszystkimi elementami mocującymi) mogą być produkowane w tej samej technologii.

Gdzie będzie najlepiej pasować. Ogrodzenia poziome będą pasować do obiektów architektonicznych w stylu nowoczesnym.

Cena. W porównaniu do ogólnego asortymentu ogrodzeń cena ogrodzeń z profili pionowych jest wyższa. Dla porównania nowoczesne ogrodzenia z prętów metalowych są droższe niż modele pionowe.

Montowanie. Szybki montaż ogrodzenia. Nie ma potrzeby wycinania części konstrukcji, wypełniania szwów. Istnieje możliwość budowy słupów, murków, podmurówki, innych części konstrukcji ogrodzenia lub całego ogrodzenia.

Konserwacja i żywotność. Kamienne, betonowe bloczki do ogrodzeń to trwały produkt, który przetrwa dziesięciolecia. Nie jest wymagana żadna specjalna konserwacja, ale w pierwszym roku na powierzchni bloczków mogą pojawić się lekkie plamy. Jest to wapno naturalnie uwalniane z produktów betonowych. Można je czyścić roztworem kwasu solnego lub innymi odpowiednimi środkami. Po kilku pierwszych latach plama nie pojawi się ponownie. Specjalny impregnat pomoże również chronić przed wapnem, który podkreśli kolor i pokryje folię polimerową.

Przezroczystość. Ogrodzenia blokowe mogą ślepo otaczać działkę, ale zwykle stosuje się je tylko do częściowych konstrukcji ogrodzeniowych. W rezultacie całkowita powierzchnia otworów w ogrodzeniu zależy od innych elementów.

Bezpieczeństwo. Ogrodzenia z bloczków betonowych są bardzo wytrzymałym materiałem, a to, jak ogrodzenie ochroni działkę, będzie zależało od jej ogólnej konstrukcji.

Struktura. Bloczki wykonane są z betonu, prasowanej masy kamiennej, kruszywa granitowego lub innej podobnej mieszanki w zależności od rodzaju bloczków. Bloczki ogrodzeniowe są pigmentowane, możesz wybierać spośród wielu ciekawych odcieni. Klocki dostępne są w wersji klasycznej łamanej lub nowoczesnej gładkiej.

Gdzie będzie najlepiej pasować. Takie ogrodzenie będzie pasować do każdego budynku. Montując ogrodzenie z różnych elementów, będą one pięknie wyglądać z innymi konstrukcjami: prętami metalowymi, segmentami ozdobnymi, płotami drewnianymi.

Cena. Ze względu na droższe technologie produkcji, cena bloczków ogrodzeniowych przewyższa ceny innych rodzajów ogrodzeń. Często jednak bloczki nie pokrywają całej powierzchni ogrodzenia, a jedynie urozmaicają, wzmacniają całą konstrukcję. Często stosuje się je tylko w części elewacji lub przy bramach i bramach.

Ogrodzenia blaszane ALUZINC: poziome i pionowe
Montowanie. Metalowe segmenty ogrodzeniowe mocowane są do słupków metalowych lub betonowych. Podczas montażu stosowane są specjalne łączniki, takie jak wkręty samogwintujące (przy mocowaniu do słupka metalowego) lub wkręty do drewna z kołkami nylonowymi, kotwy metalowe (przy mocowaniu do słupka betonowego). Ogrodzenie można montować zarówno na fundamencie (słupy z kotwami) jak i bez niego (betonowanie samych słupów lub z wykorzystaniem prefabrykowanej podbudowy ogrodzeniowej).

Konserwacja i żywotność. Metal pokryty stopem ALUZINC będzie trwał długo bez korozji. Jeśli działka znajduje się w pobliżu ulicy, w celu zachowania idealnego wizerunku warto czasem umyć ogrodzenie.

Przezroczystość. Ogrodzenia metalowe tworzą małe dziury, dzięki czemu od zewnątrz takie ogrodzenie będzie prawie nieprzezroczyste i zapewni prywatność działki. Ogrodzenia z ogrodzeń metalowych mogą być pojedyncze lub podwójne, co pozwala na regulację zamknięcia ogrodzenia. W zależności od rozmieszczenia desek ogrodzeniowych, niektóre ogrodzenia mogą być od zewnątrz niemal nieprzezierne i dobrze widoczne od wewnątrz podwórka ( typu żaluzjowego) .

Bezpieczeństwo. Konstrukcje są solidne i mogą być wysokie, dlatego metalowe ogrodzenia zapewniają doskonałą ochronę działki.

Struktura. Ogrodzenia metalowe produkowane są zgodnie z wymiarami wymaganymi przez klienta. W zależności od rodzaju ogrodzenia, będzie ono wykonane z innego stopu metali odpornego na korozję i środowisko, w skład którego najczęściej wchodzi cynk, aluminium, krzem. Malowana proszkowo, może być cynkowana ogniowo. Do wyboru jest cała gama naturalnie wyglądających kolorów.

Gdzie będzie najlepiej pasować. Najbardziej pasuje do nowoczesnej architektury. Nadaje się zarówno na działki mieszkalne jak i komercyjne, przemysłowe.

Cena. Cena ogrodzenia metalowego jest przeciętna w porównaniu do całego asortymentu ogrodzeń.

Ogrodzenia blaszane
Ogrodzenia aluminiowe
Montowanie. Ogrodzenia aluminiowe można montować na fundamencie, ale nie jest to konieczne. Zazwyczaj mocowane do słupków betonowych lub aluminiowych. Można zastosować prefabrykowany fundament ogrodzeniowy.

Konserwacja i żywotność. To jeden z najdłużej działających sposobów grodzenia działki. Obsługa ogrodzenia nie wymaga konserwacji.

Przezroczystość. W zależności od rodzaju wybranego profilu aluminiowego powierzchnia otworów może być różna, a także mogą być pionowe lub poziome.

Bezpieczeństwo. Ogrodzenia aluminiowe są mocne, a gdy profile zostaną podniesione na fundamencie, ogrodzenie również będzie wysokie.

Struktura. Szeroki wybór wzorów i kolorów. Tworząc stylową elewację, możesz wybrać profile aluminiowe z łączonymi kolorowymi ogrodzeniami, a także z imitacją drewna.

Gdzie będzie najlepiej pasować. Do ogrodzenia stylowych nowoczesnych domów i miejskiej architektury.

Cena. Ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i uniwersalność aluminium nie jest tanim metalem, dlatego inwestycja w tego typu ogrodzenie jest wyższa niż przeciętna.

Ogrodzenia z metalowych prętów
Nowoczesne ogrodzenia blaszane
Montowanie. W zależności od modelu może być montowany na fundamencie lub bez niego. Blachy frezowane mocowane są do słupków metalowych lub betonowych.

Konserwacja i żywotność. Podobnie jak inne ogrodzenia metalowe, ten można czasem wyczyścić, wyprać, ale nie wymaga dużej konserwacji.

Przezroczystość. Ogrodzenia z blach frezowanych mogą mieć dużą powierzchnię otworów (np. metalowe profile imitujące ażurowy ornament), ale ogrodzenie może być również całkowicie nieprzezroczyste.

Bezpieczeństwo. Panele ogrodzeniowe i płachty mogą doskonale chronić prywatność działki i stać się poważną przeszkodą dla chcących zaatakować teren. Ogrodzenia metalowe są solidne i mogą być wysokie (w zależności od wyboru).

Struktura. Nabywcy ogrodzenia sami mogą uczestniczyć w opracowaniu modelu i „wzoru” ogrodzenia, wyrażać swoje potrzeby zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i kolorystycznym.

Gdzie będzie najlepiej pasować. Osiedla ogrodzone i działki, których właściciele dążą do indywidualnego, nowoczesnego stylu. Ogrodzenie będzie pasować do nowoczesnych domów zarówno w mieście, jak i na innych osiedlach.

Cena. Wysokiej jakości ogrodzenia z profili metalowych, wykonane według potrzeb nabywców, to ceny średnie lub nieco wyższe. Tak czy inaczej, wiele zależy od ogólnej konstrukcji ogrodzenia.

Ogrodzenia z metalowych prętów
Ogrodzenia z metalowych prętów
Montowanie. Segmenty metalowych ogrodzeń prętowych pionowych mocowane są do słupów metalowych lub betonowych. Segmenty ogrodzenia mocowane są do słupów metalowych za pomocą wkrętów samogwintujących, do betonu za pomocą wkrętów do drewna z kołkami nylonowymi lub zawiasów metalowych.

Konserwacja i żywotność. Metalowe pręty ocynkowane lub ogrodzenia ozdobne – trwałe i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Ogrodzenia zagruntowane oferują niższą klasę ochrony i krótszą żywotność.

Przezroczystość. Zarówno ozdobne z ornamentami, jak i prostsze metalowe ogrodzenia prętowe mają dużą powierzchnię otworów. Dzięki temu doskonale sprawdzają się na działkach, na których pożądane jest, aby ogrodzenie nie zasłaniało terenu i nie rzucało dużego cienia. Aby zapewnić większą prywatność, obok ogrodzenia z metalowego pręta można posadzić krzewy i rabaty kwiatowe – idealnie komponują się z tego typu ogrodzeniami typu klasycznego.

Bezpieczeństwo. Ze względu na dużą powierzchnię dołków, przez ogrodzenie z łatwością mogą przejść małe zwierzęta (koty, gryzonie itp.). Ogrodzenie może mieć pożądaną wysokość, a na stożkowe pręty trudno się wspiąć.

Struktura. Ogrodzenia pionowe z profili metalowych z prętów produkowane są metodą cynkowania ogniowego, a następnie malowania proszkowego w certyfikowanej fabryce. Ogrodzenia typu kowalskiego wykonane są z żeliwa przy użyciu pradawnej technologii. Tego typu segmenty ogrodzeniowe mogą być wykonane w różnych rozmiarach. W związku z tym bramy i bramy (wraz ze wszystkimi elementami mocującymi) mogą być produkowane w tej samej technologii. Segmenty ogrodzeniowe typu kowalskiego malowane są podkładem na czarno lub po zagruntowaniu malowane proszkowo. Są to modele antyczne, typu antycznego, odpowiednie do domów w stylu klasycznym.

Modele dekoracyjne DUPLEX oferowane są jako analogi do modeli zagruntowanych . Pokryte są unikalną powłoką antykorozyjną wykonaną na gorąco cynkiem, preparatem Oxilan, malowaniem proszkowym w certyfikowanej fabryce. Ten rodzaj ogrodzenia ma słabszą konstrukcję, ale ma długą żywotność.

Gdzie będzie najlepiej pasować. Ogrodzenia metalowe pasują do wszystkich obiektów architektonicznych typu klasycznego. W zależności od wymagań ogrodzenia te mogą być stawiane również na terenach związanych z dziedzictwem kulturowym i historią. Ogrodzenia metalowe typu kowalskiego nazywane są również ozdobnymi, doskonale nadają się nie tylko do ogrodzenia domu mieszkalnego w stylu klasycznym, ale także do tworzenia zewnętrznej części ogrodu kwiatowego, ogrodu, parku czy cmentarza.

Cena. W porównaniu do ogólnego asortymentu ogrodzeń cena pionowych prętów metalowych i ogrodzeń ozdobnych jest przeciętna.

Ogrodzenia drewniane poddane obróbce cieplnej
Ogrodzenia drewniane poddane obróbce cieplnej
Montowanie. Podobnie jak w przypadku metalowych, drewniane segmenty ogrodzeniowe mocowane są do słupów metalowych lub betonowych. Pionowe segmenty desek montuje się za pomocą specjalnych łączników nylonowych, a poziome deski lub panele ogrodzeniowe typu żaluzjowego za pomocą metalowego wspornika.

Konserwacja i żywotność. Ogrodzenia drewniane poddane obróbce cieplnej są bardzo odporne na gnicie, grzyby, wpływ środowiska, dzięki czemu są trwalsze niż impregnowane ogrodzenia drewniane. W razie potrzeby po 10 latach ogrodzenie można odnowić poprzez dodatkową impregnację specjalnym olejem.

Przezroczystość. Ogrodzenia drewniane mogą być różnego rodzaju o większej lub mniejszej powierzchni otworów. Ogrodzenia typu ślepego są zamknięte od strony ulicy, ale częściowo przeźroczyste od strony działki.

Bezpieczeństwo. Drewniana bocznica jest wystarczająco mocna.

Struktura. Ogrodzenia drewniane wykonujemy w nowoczesny sposób – poprzez obróbkę cieplną drewna sosnowego fińskiego, pokrycie desek olejem REMMERS odpornym na promieniowanie UV. Taka technologia produkcji zapewnia niezwykle wysoką odporność na wpływy środowiska. Do montażu wykorzystywane są wyłącznie ocynkowane i malowane profile metalowe.

Gdzie będzie najlepiej pasować. Ogrodzenia drewniane będą ładnie komponować się w zagrodach, otoczonych przyrodą, w pobliżu klasycznego typu nowych lub starych domów, zabudowań drewnianych. Ten rodzaj ogrodzenia jest często dopuszczany na działkach parków narodowych i zabytków.

Cena. Cena ogrodzenia drewnianego jest przeciętna w porównaniu z całkowitą podażą ogrodzeń. To dobre rozwiązanie dla domu lub zagrody.

plastikowe ogrodzenia
Ogrodzenia kompozytowe z tworzywa sztucznego i WPC
Montowanie. Proste, jak chwytanie metalowych segmentów. Możliwe jest, ale nie konieczne, położenie fundamentu, mocowanie go do słupów betonowych lub kamiennych za pomocą wkrętów samowiercących lub do drewna z kołkami nylonowymi, kotew metalowych.

Konserwacja i żywotność. Ogrodzenia z tworzyw sztucznych i kompozytów drewniano-plastikowych nie wymagają konserwacji, ponieważ tworzywa sztuczne i kompozytowe nie rdzewieją, nie gniją ani nie łuszczą się farby.

Przezroczystość. Segment deski ogrodzeniowej WPC może posiadać odpowiednio pionowe lub poziome otwory ogrodzeniowe. W zależności od rodzaju segmentu ogrodzenia łączna powierzchnia otworów może być mniejsza lub większa.

Bezpieczeństwo. Plastik i kompozyt nie są tak wytrzymałe jak metal.

Struktura. Ogrodzenia kompozytowe naśladują fakturę drewna, można dobrać kolorystykę, dzięki czemu wyglądają atrakcyjnie wizualnie. Segmenty ogrodzenia wykonane są z kompozytu WPC, który zachowuje swój kolor, jest odporny na promienie UV, wilgoć oraz wpływy środowiska.

Gdzie będzie najlepiej pasować. Ze względu na swoje wizualne podobieństwo do profili drewnianych lub metalowych, ogrodzenia plastikowe i WPC mogą dobrze komponować się z wieloma obiektami o architekturze nowoczesnej lub klasycznej.

Cena. Koszt ogrodzeń plastikowych i kompozytowych jest niski w porównaniu z innymi rodzajami ogrodzeń.

Gabiony – ogrodzenia kamienne
Gabiony – ogrodzenia kamienne
Montowanie. Instalacja gabionów jest bardziej skomplikowana, składa się z kilku etapów. Najpierw betonowane są słupy wewnątrz konstrukcji gabionowej, następnie wykonuje się fundamenty, montuje się skrzynkę gabionową, stabilizuje profile i wypełnia kamienie.

Konserwacja i żywotność. Konstrukcje metalowe są ocynkowane, trwałe i odporne na działanie środowiska. Pokruszone odłamki kamienne są również trwałe i bezobsługowe.

Przezroczystość. Gabiony wypełnione kamieniami są nieprzezroczyste, ale zwykle stanowią tylko część ogrodzenia. O powierzchni otworów decydują również inne części konstrukcji.

Bezpieczeństwo. Kamienny mur jest oczywiście solidnym i ochronnym rozwiązaniem dla działki, ale zazwyczaj nie jest główną częścią ogrodzenia, dlatego o bezpieczeństwie decyduje dobór innych konstrukcji.

Struktura. Gabiony składają się z „straganów” wykonanych z drutu, metalowych profili, wsypywanych kamieni lub innych wiórów, fundamentu i betonowych słupów.

Gdzie będzie najlepiej pasować. Stosowany jako elementy ogrodzeń lub elementów zewnętrznych dziedzińców. Dobrze komponuje się z segmentami ogrodzeniowymi 2D, płotami z prętów pionowych, zielenią. Nadaje się do domów, w których zależy Ci na oryginalności, nowoczesnym połączeniu natury i technologii.

Cena. Te elementy ogrodzeniowe należą do najdroższej klasy, ale w połączeniu z innymi rodzajami ogrodzeń można zachować średnią cenę.

Ogrodzenia segmentowe, 3D i 2D
Ogrodzenia segmentowe, 3D i 2D
Montowanie. Zamontowany na metalowych słupach. W zestawie specjalne elementy montażowe i mocujące. Często używany w połączeniu z prefabrykowaną podstawą ogrodzeniową.

Konserwacja i żywotność. To trwałe rozwiązanie ogrodzeniowe. Oryginalne produkty (kiedy panele są produkowane w Europie i malowane w certyfikowanej fabryce) nie wymagają konserwacji.

Przezroczystość. Powierzchnia otworów w ogrodzeniu segmentowym jest niezwykle duża, dlatego takie ogrodzenie sprawdzi się tam, gdzie nie jest możliwe lub pożądane zainstalowanie nieprzezroczystego ogrodzenia.

Bezpieczeństwo. Takie ogrodzenie nie chroni prywatności, ale trudno go przekroczyć, zwłaszcza jeśli wybiera się wyjątkowo wysokie segmenty ogrodzenia. Listwy ogrodzeniowe do ogrodzeń segmentowych mogą rozwiązać problemy z prywatnością działki.

Struktura. Druty z twardego metalu są piaskowane, aby zapewnić odporność produktu na korozję. Druty ogrodzeniowe łączone są metodą zgrzewania punktowego. Modele 3D mają krzywe sztywności i są produkowane w grubości 4 mm lub 5 mm. Modele 2D i 2DS wykonane są z podwójnego poziomego i grubszego drutu, nie mają zagięć sztywności, ponieważ są wzmocnione.

Gdzie będzie najlepiej pasować. Szeroki zakres zastosowań ogrodzeniowych. Ogrodzenia segmentowe będą odpowiednie do ogrodzenia placówek mieszkalnych, komercyjnych, przemysłowych, edukacyjnych itp. działki docelowe.

Cena. Cena ogrodzeń segmentowych jest jedną z najniższych w porównaniu z innymi możliwymi opcjami.

Ogrodzenia siatkowe
Ogrodzenia siatkowe
Montowanie. Siatki ogrodzeniowe są zwykle montowane razem z zabetonowanymi prętami metalowymi i napinaczami drutu, innymi kompletnymi łącznikami. Są one podzielone na ogrodzenia z siatki pinto i spawanej. Ogrodzenia z siatki spawanej można montować bez systemu napinania. Również z kołkami wbitymi w ziemię.

Konserwacja i żywotność. Ogrodzenie siatkowe jest wykonane z litego metalu i odpowiednio zabetonowane w słupach powinno wytrzymać długo. Zaleca się jednak co jakiś czas sprawdzać ogrodzenie, aby upewnić się, że oddziaływanie na środowisko nie spowodowało żadnych szkód. Po wyciągnięciu żerdzi, przecięciu, złożeniu siatki, uszkodzone miejsca można wymienić na nowe – siatka ogrodzeniowa to niedrogi materiał.

Przezroczystość. Ze względu na dużą powierzchnię otworów siatka może być prawie niewidoczna z dużej odległości od ogrodzenia.

Bezpieczeństwo. Siatka ogrodzenia nie chroni prywatności, ale wyznacza teren i nie pozwala na łatwą penetrację. Listwy ogrodzeniowe do ogrodzeń z siatki mogą rozwiązać problemy z prywatnością działki.

Struktura. Otwory siatkowe mogą mieć różne rozmiary. Siatka wykonana jest z mocnego drutu ocynkowanego lub innego stopu. W zależności od rodzaju i przeznaczenia siatki można ją skompletować wraz z metalowymi prętami nośnymi, napinaczami siatki i innymi częściami.

Gdzie będzie najlepiej pasować. W zależności od rodzaju ogrodzenia, ogrodzenie tego typu może nadawać się zarówno do ogrodzenia działek mieszkalnych, jak i do ogrodzenia terenów sportowych i innych dużych powierzchni. Siatka ogrodzeniowa nadaje się również na różne działki specjalnego przeznaczenia, gdzie zabronione jest zasłanianie obrazu ogrodzeniem, zmiana krajobrazu.

Cena. Ogrodzenia siatkowe są prawdopodobnie najtańszym trwałym sposobem ogrodzenia działki.

Ogrodzenia mobilne
Części ogrodzeniowe i ogrodzenia mobilne
Podczas instalacji ogrodzenia, możliwe jest komponowanie różnych metali, betonu, drewniane ogrodzenia posty , paski ogrodzenia , okładziny ścian i fundamentów . W przypadku imprez plenerowych, konstrukcji, festynów istnieje możliwość zastosowania ogrodzeń tymczasowych oraz zakupu ogrodzeń mobilnych, które są niezwykle łatwe w montażu i demontażu, doskonale zaznaczają teren i chronią jego prywatność przed intruzami.

Przed wyborem ogrodzenia
Przygotowanie strony
Przed wyborem ogrodzenia warto posprzątać działkę i zastanowić się nad przyszłymi rozwiązaniami na podwórku.

Wygładź teren, na którym będziesz się ogrodzić tak bardzo, jak to tylko możliwe . Wtedy ogrodzenie nie będzie „schodkowe”, będzie wyglądało solidnie i estetycznie, będzie łatwiejsze w montażu.

Zdecyduj o położeniu zieleni i drzew w stosunku do ogrodzenia . Zastanów się, gdzie będą rosły krzewy, gdzie drzewa, jak to wpłynie na wygląd i funkcjonalność ogrodzenia.

Oceń cały przyszły widok elewacji domu i działki nawet po kilku latach. Pomoże Ci to wybrać ogrodzenie, które spełni Twoje potrzeby nie tylko teraz, ale także w przyszłości.

Zaplanuj inwestycje w elewację i inne krawędzie działki.

Zdecyduj się na fundament (ruszt betonowy lub prefabrykowany fundament ).

Wybierz optymalny model bramy podwórzowej ( brama przesuwna, podwójna, składana).

Wybierz bramę podwórkową tutaj!

Brama podwórzowa
Pozwolenie na budowę
Montaż ogrodzenia to często ta sama odpowiedzialna i uregulowana praca, co projekt budowlany. Dlatego przed wyborem ogrodzenia należy zapoznać się z istniejącymi wymaganiami i niezbędnymi oficjalnymi zezwoleniami. Ich potrzeby określa kilka cech ogrodzeń:

Wysokość ogrodzenia. Pozwoli ci to określić, do jakiej grupy budynków będzie należeć ogrodzenie.

Charakter konstrukcji. Jeśli ogrodzenie ma fundament, niewielką powierzchnię otworów, mury oporowe – mogą być wymagane dodatkowe zezwolenia.

Charakter działki. W zależności od tego, czy ogrodzenie jest zainstalowane w mieście, parku narodowym, obiekcie dziedzictwa kulturowego, wiosce, czy w pobliżu jezdni, akwenu wodnego itp., mogą być wymagane dodatkowe wymagania lokalne.

Położenie ogrodzenia w stosunku do granic działki. Bardzo ważne jest, czy ogrodzenie jest budowane na granicy działki, czy obok niej na własnym terytorium, czy wykracza poza granice terytorium i tak dalej.

Wpływ ogrodzenia na sąsiadów. Nawet jeśli ogrodzenie nie wymaga pozwolenia, zawsze warto zapytać sąsiadów, czy uważają, że ogrodzenie nie zaszkodzi oświetleniu ich działki, całości estetycznemu wizerunkowi. Przy budowie wysokiego ogrodzenia tuż przy granicy działki może być wymagana pisemna zgoda na budowę.

Pozwolenia na budowę miasta nie są wymagane, jeżeli:

 • Wysokość ogrodzenia wynosi 1-2 metry.
 • Ogrodzenie nie przekracza granic działki.
 • Gdy cień ogrodzenia pada na sąsiednią działkę w kierunku północnym oraz gdy łączna powierzchnia otworów ogrodzenia zajmuje co najmniej 50%. całą jego powierzchnię (w tym filary, cokół). Np. ogrodzenia siatkowe, segmentowe, prętowe metalowe zapewniają dużą powierzchnię otworów, a budowa ogrodzenia drewnianego lub blaszanego również może wymagać pozwoleń – jest mniej widoczny obszar.
 • Gdy cień ogrodzenia pada na sąsiednią działkę w kierunku wschodnim lub zachodnim oraz gdy łączna powierzchnia otworów ogrodzenia zajmuje co najmniej 25%. Łączna powierzchnia.
 • Gdy cień ogrodzenia pada na sąsiednią działkę w kierunku południowym.
 • Gdy miejsce, na którym zainstalowano ogrodzenie, nie jest związane z dziedzictwem kulturowym, obszarem parku narodowego, lasem lub innym szczególnym przeznaczeniem.

Dokładne szczegóły dotyczące wymagań ogrodzeniowe ogrodzenia, patrz stanu terytorialnego Planowanie i Inspektoratu budowlane pod Ministerstwo Środowiska internetowej witrynie .

Oceń:

Autor: Marzena Tomanek