Ciąg w sprawnym kominie zmniejsza się z powodu nagromadzenia sadzy lub, w starszych kominach, z powodu stwardniałych cegieł i kawałków zaprawy. Określa się to poprzez oględziny komina i obniżenie ciężaru przywiązanego sznurem do komina – jeśli są cegiełki walcowane, ciężar pojawi się na nich i nie będzie się obniżał. Czasami bariera może zostać przebita przez ciężar spadający z góry z większą prędkością. Jeśli bariery nie da się w ten sposób przełamać, prawdopodobnie będziesz musiał zdemontować ścianę i posprzątać nagromadzony gruz.

Komin można czyścić drewnem osikowym. Podczas spalania osiki wytwarzają bardzo silny ciąg, który wypycha popiół z komina. Ponadto ciepło osiki jest suche i silne, wysusza i spala materiały żywiczne pozostawione w kominie pod paleniskiem poprzez wypalanie drewna iglastego.

Jeżeli ściany pieca nie nagrzewają się nawet po dłuższym ogrzewaniu, możliwe są dwa problemy: a) komin jest zanieczyszczony sadzą, b) zimne powietrze dostaje się spod podłogi do komina przez pęknięcia w podstawie pieca. Jeżeli paliwo nie dopali się do końca z powodu złej lub nieodpowiedniej regulacji, sadza jest rozprowadzana po całych ściankach wylotu spalin aż do końca komina. W miejscach, gdzie nagromadzenie jest najbardziej obfite, sadza może z czasem się zapalić. W takim przypadku należy wyczyścić komin, sprawdzić dno pieca i ewentualnie uzupełnić pęknięcia.

Komin można czyścić starą i sprawdzoną metodą. Głównym narzędziem jest szczotka, którą dobiera się w zależności od kształtu i średnicy komina. Czasami kominy są tak zużyte, że już nic nie można zrobić i cały kanał trzeba ponownie zamurować. Na szczęście nie zawsze jest to konieczne, a czasem wystarczające naprawy. Na przykład może się gromadzić więcej kondensatu, ponieważ komin jest za słabo zaizolowany w miejscu, w którym wychodzi na dach – w tym przypadku wystarczy zapewnić dodatkową izolację. Złe przyciąganie? Może szczyt komina jest pod koniem? Powinien zostać przedłużony. Jeśli komin jest metalowy – zaleca się wymianę okapu.

Komin można również czyścić mechanicznie – zaleca się użycie dołączonej do ciężaru miotły, wyczyści ona również narożniki komina. Można stosować chemikalia. Paliwo zawiera substancje, które podczas spalania wyrzucają do powietrza znaczną ilość sadzy z komina. Jedną z takich substancji jest sól kamienna. Oczywiście można również zastosować bardziej złożone materiały (części wagowe): siarczan miedzi, azotan i pokruszony orzech kokosowy w proporcji 7:5:2. Należy pamiętać, że ta mieszanina jest wysoce łatwopalna i należy się z nią obchodzić bardzo ostrożnie. Czyszczenie kominów i kominów mieszankami chemicznymi najlepiej wykonywać latem bezpośrednio po deszczu lub przy wilgotnej pogodzie. Oprócz zwykłego paliwa obierki ziemniaczane można również spalać w piekarniku lub kominku. Pochodząca z nich para również spala sadzę.

Jeśli nie chcesz, aby w kominie tworzyła się sadza żywiczna, powinieneś zastosować specjalne mieszanki chemiczne, które są obecnie produkowane. Z drugiej strony, jeśli czyszczenie komina nie przyniosło pożądanego rezultatu – piec nadal słabo się nagrzewa lub nie ma ciągu – należy szukać innych powodów.

Gorący gaz wydobywa się z komina, czasami iskrami, co stwarza możliwość pożaru, zwłaszcza gdy w kominie pojawią się pęknięcia. W związku z tym komin nie może mieć otworów – wszystkie szwy należy wypełnić zaprawą, a wybudowany komin dwukrotnie wybielić wapnem lub kredą. Pęknięcia i powstająca z nich sadza łatwiej dostrzec na białej powierzchni. Aby komin murowany działał dłużej i bardziej niezawodnie, należy w kominie umieścić wkładkę.

Montaż kominów ceramicznych


Ceramiczne wkłady kominowe

Firmy które świadczą usługę montażu ceramicznych wkładów kominowych oraz frezowanie komina:

Czyszczenie komina z wkładem ceramicznym

Właściciele domów z kominem / kominem z wkładem ceramicznym również powinni stosować się do tych wskazówek i stosować się do nich podczas czyszczenia komina.

Zanim zostanie zamontowany ceramiczny wkład kominowy należy pamiętać o bardzo ważnym zabiegu jakim jest frezowanie komina. Frezowanie kominów w Tarnowskich Górach wykonują firmy przedstawione w tabelce powyżej.

Zasadnicza różnica w stosunku do komina ceramicznego polega na tym, że komin ceramiczny można czyścić tylko szczotkami z tworzywa sztucznego i bez użycia silnych wstrząsów mechanicznych.

Komin ceramiczny jest bardzo wygodny w czyszczeniu za pomocą chemii kominowej, zważywszy, że ceramika jest znacznie bardziej odporna na chemikalia niż urządzenia opalane, składające się z metalowych części takich jak :. piece, kapsuły kominkowe.

ceramiczne wkłady kominowe Tarnowskie Góry
ceramiczne wkłady kominowe Tarnowskie Góry

Częstotliwość czyszczenia kominów ceramicznych:

Częstotliwość czyszczenia komina, zgodnie z rozporządzeniem, to dwa razy w roku, ale wszystkie kominy ceramiczno – modułowe posiadają drzwiczki serwisowe, przez które można monitorować zanieczyszczenie komina.

Dlatego zaleca się regularne monitorowanie komina ceramicznego, np.: raz w miesiącu, w sezonie grzewczym przez drzwiczki serwisowe. Jak zauważyłeś zanieczyszczenie komina ceramicznego sadzą i innymi żywicami, podejmij działania czyszczące niezależnie od zalecanej częstotliwości.