Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kominów, z których zalecamy wybrać właściwy. Kominy są różne i mają różne właściwości, dzięki czemu nadają się do określonych zastosowań.

Kominy – rodzaje kominów

Kominy z rurą ceramiczną lub metalową, które są zabezpieczone przed murowaniem lub lekkim betonem, są nowoczesną odmianą klasycznego komina i mogą być stosowane zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Ponieważ elementy łączące są prefabrykowane, zapewniają również bardzo dobre uszczelnienie komina, zmniejszając straty dymu. Jednocześnie te pryszcze są bardzo łatwe do czyszczenia, ponieważ powierzchnia wewnątrz jest gładka, a osady są znacznie mniejsze.

Kominy wykonane z prefabrykowanych modułów ceramicznych, betonowych lub metalowych to takie, które zamontuje się szybko, a wnętrze jest bardzo dobrze wykończone. Dzięki tej funkcji w środku nie gromadzi się sadza. Kominy można montować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a dla dobrej stabilności muszą być wzmocnione na pełnej wysokości i połączone z pobliskimi elementami konstrukcyjnymi. Moduły metalowe należy połączyć wpustem i sprężyną oraz zakotwić do płaskiej elewacji.

Zaleca się montaż komina po zamocowaniu elementów konstrukcyjnych stelaża tak, aby po montażu dachu nie było żadnej ingerencji. Następnie montowana jest izolacja z wełny bazaltowej. Rura wewnętrzna wyłożona jest cegłą. Do budowy muru potrzebna jest zaprawa, za pomocą której można jak najlepiej skleić cegły. Cegły należy zwilżyć przed nałożeniem zaprawy. Gdy komin jest budowany, głaz jest używany do określenia, czy zewnętrzne ściany są pionowe. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że pionowe spoiny zachodzących na siebie rzędów cegieł nie powinny być układane jeden na drugim, ponieważ ściana bardzo łatwo odpadnie.

Są to stopnie do klasycznych, ręcznie budowanych kominy, ale są też znacznie prostsze opcje, takie jak kominy ze stali nierdzewnej. W przypadku tych kominów wystarczy zamówić je w odpowiedniej długości i pojawi się ekipa, która je złoży. Montaż jest znacznie szybszy i łatwiejszy, a trwałość komina znacznie dłuższa. Tym dwóm zaletom towarzyszy fakt, że wszystkie kominy wykonane z metalowych modułów są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości i konserwacji.

Kominy – normy i zasady budowlane

Norma europejska BS EN 1443:2003 Kominy – Wymagania ogólne, klasyfikuj kominy na trzy podstawowe nazwy:

  • Kominy niestandardowe — budowane na miejscu przy użyciu wyprodukowanych wykładzin.
  • Kominy systemowe – prefabrykowane systemy kominowe, produkowane fabrycznie i montowane na miejscu. Kluczowe zalety systemów kominowych to ich produkcja poza zakładem i wstępnie uformowana izolacja.
  • Łączniki kominowe – Rury specjalnie zaprojektowane do podłączenia urządzenia do kanału dymowego lub komina.
  • Kominy są również dostępne w wielu różnych materiałach – stali nierdzewnej, betonie, pumesie, glinie lub ceramice i plastiku. Beton, pumeks, glina lub ceramika są zbiorczo nazywane kominami murowanymi. Plastikowe kominy mogą być używane tylko w warunkach kondensacji w niskiej temperaturze.

Należy zwrócić uwagę, aby sprawdzić oznaczenie systemów kominowych ze stali nierdzewnej i elastycznych wkładów, ponieważ ograniczona liczba jest specjalnie zaprojektowana do użytku z urządzeniami gazowymi. Nie wolno ich używać z urządzeniami na drewno lub wielopaliwowymi. Systemy kominowy i wkładów ceramicznych są odpowiednie do drewna, wielu paliw, ropy naftowej i gazu. Kominy betonowe, jak sama nazwa wskazuje, powinny być używane tylko przy kominkach gazowych i nie powinny być używane przy kominkach na drewno lub paliwo stałe.

stalowe systemy kominowe producent
stalowe systemy kominowe producent

Dostępne są również fabryczne systemy kominowe – ceramiczne wkłady kominowe montowane po wcześniejszym frezowaniu komina. Chociaż można je ulepszyć, pumeksowe i ceramiczne systemy kominowe są zwykle używane w nowych domach, ponieważ wymagają one fundamentu, a ich metoda budowy najlepiej odpowiada umiejętnościom murarza.

Elastyczne wykładziny ze stali nierdzewnej posiadają certyfikat BS EN1856-2. Elastyczne wykładziny służą do renowacji istniejącego komina.

Istnieją dwa rodzaje elastycznych wkładek:

  • Proste wykładziny do użytku z urządzeniami gazowymi;
  • Podwójne wykładziny wykonane z wysokiej jakości zachodzących na siebie pasów ze stali nierdzewnej, aby zapewnić szczelność rury. Te wkładki muszą być używane z grzejnikami na drewno i wielopaliwowe. Pojedynczych wykładzin nigdy nie należy używać do drewna lub zastosowań wielopaliwowych.