Pianka PUR lub pianka poliuretanowa (poliuretan) to dwuskładnikowa pianka izolacyjna.
Bardzo trwała i niska izolacja termiczna występuje, gdy dwa płynne składniki mieszają się i reagują, pęczniejąc nawet do najtrudniej dostępnych pęknięć i narożników.
Pianka PUR może być stosowana do izolacji domu do kilku celów. Izolacja z pianki PUR jest najczęściej podzielona na dwie kategorie: pianka PUR z otwartymi i zamkniętymi porami.

Pianka o otwartych porach może być stosowana do izolacji dachów, sufitów i sufitów, ścian zewnętrznych, wewnętrznych i działowych itp. Preferowanymi podłożami do zainstalowania są tkaniny lub deski do wichłony, powierzchnie drewniane, bloki żużlowe lub inne powierzchnie, które łatwo przenikają parę wodną. Pianka z otwartym porem po instalacji praktycznie nic nie waży.
Zalecane grubości warstw w ścianie, w zależności od podłoża, wynoszą 100-200 mm, a pod dachem i sufitem ok. 250+ mm. Zalecenia dotyczące grubości warstw mogą się różnić w zależności od konkretnego projektu.

Wykorzystując certyfikowane materiały źródłowe, pianka PUR jest wolna od alergii, całkowicie bezpieczna dla zdrowia i natury. Pianka poliuretanowa nie zatrzymuje wilgoci, dlatego pianka poliuretanowa nie nadaje się do pleśni i grzybów w środowisku. Izolacja nie blaknie z czasem. Dzięki doskonałej zdolności zakaźnej izolacja pozostaje stabilna przez cały okres użytkowania, nawet w najbardziej odległych zakątkach. Pianka PUR to najlepsza izolacja dla domów niskoenergetycznych i pasywnych.
Pianka z zamkniętymi porami jest szczególnie dobrym rozwiązaniem do izolacji starego fundamentu, zwłaszcza jeśli fundament jest nierówny. Pianka z zamkniętym porem może być nadal stosowana do izolacji fasad zewnętrznych, dachów, piwnic i pojemników itp. Pianka z zamkniętym porem jest mocnym podłożem, które może wytrzymać moc pianki i takie jak krzemian,, różne kamienie ziemne i metale (z wyjątkiem cienkich plam) itp.
