We współczesnym świecie pompy ciepła stały się postępowym narzędziem technologicznym, które pozwala na korzystanie z domowego komfortu i ciepła z tego, co sama natura daje nam za darmo. Energia pobierana z gruntu, powietrza czy wód gruntowych pozwala na znaczne oszczędności nie tylko na ogrzewaniu zimą, ale także na chłodzeniu domu latem czy przygotowywaniu ciepłej wody przez cały rok. Dzięki temu temperatura w domu jest zawsze komfortowa, a fakt, że nie trzeba za ten komfort przepłacać, poprawia samopoczucie. Czym więc są te nowoczesne pompy ciepła i jak je wybrać?
Co to jest pompa ciepła i jak działa?
Najogólniej mówiąc pompa ciepła to nowoczesne urządzenie techniczne, które odbiera ciepło z zewnątrz lub z gruntu i kieruje je do domu. Generalnie we współczesnym handlu wyróżnia się trzy typy pomp ciepła: pompa ciepła grunt-woda (zwana po prostu geotermalną pompą ciepła); pompa ciepła powietrze-woda i pompa ciepła powietrze-powietrze. Stosunkowo niedawno na rynku litewskim pojawiły się pompy ciepła na powietrze wywiewane.
Montaż pomp ciepła, rekuperatorów, klimatyzatorów:
Zadzwoń: +48 730 031 088
Michał tel: 602 232 848
Marcin 696 504 304
e-mail: [email protected]
GREEN KW MARCIN WOJTYNEK
42 – 600 Tarnowskie Góry
ul. Powstańców Śląskich, nr 16, lok. 4
Obwód wewnętrzny pompy ciepła składa się ze skraplacza, kapilar, parownika i kompresora, który pracuje za pomocą energii elektrycznej. Również wewnątrz pompy ciepła powinien znajdować się termoregulator, który steruje urządzeniem, chłodziwem i specjalnym freonem krążącym w układzie. W ten sposób chłodziwo pod wysokim ciśnieniem dostaje się do parownika przez kapilary, gdzie następuje proces parowania na skutek nagłego spadku ciśnienia.
Chłodziwo odbiera ciepło z wewnętrznych ścianek parownika, a parownik odbiera ciepło z gruntu lub wody, dzięki czemu może być stale chłodzone. Sprężarka zbiera ciecz w postaci gazowego czynnika chłodniczego z parownika i spręża ją, powodując gwałtowny wzrost temperatury czynnika chłodniczego i wejście do skraplacza. Dodatkowo podgrzany czynnik chłodzący pod wpływem ciśnienia w skraplaczu oddaje ciepło (90-120 o C) i wraca do postaci płynnej.

Ten proces trwa. Kiedy więc temperatura w domu osiągnie pożądany poziom, obwód elektryczny zostaje zwarty przez termostat, a pompa ciepła przestaje działać. Gdy temperatura w domu spada, termostat ponownie włącza pompę ciepła. W ten sposób płyn chłodzący w pompie ciepła realizuje tak zwany cykl Kerna.
W ten sposób pompy ciepła po prostu pompują energię cieplną dostarczaną przez ziemię, wodę, a nawet powietrze i ogrzewają pomieszczenie, w którym są zainstalowane. Ogłoszono, że około 70 proc. energię potrzebną do ogrzewania można pobrać całkowicie bezpłatnie bezpośrednio z natury i tylko 25% energia musi być wydana na samą pompę. Innymi słowy, pompy ciepła pozwalają zaoszczędzić około trzech czwartych energii, która normalnie jest marnowana na inne metody ogrzewania.
Nasze Pompy ciepła pracują: Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica
Specyfika pomp ciepła
„W porównaniu z innymi pompami ciepła, ta wyróżnia się tym, że nie wymaga żadnych odwiertów do instalacji, czyli nie trzeba będzie wykonywać żadnych prac ziemnych. Urządzenie po prostu stoi na zewnątrz domu, nie psując w ogóle obrazu, ponieważ wygląda jak prosty klimatyzator, mówi instalator pomp ciepła ”. – Pompa ciepła jest podłączona do części wewnętrznej, z której ogrzewana jest ciepła woda, podłogi i grzejniki.
Pompa ta nie potrzebuje żadnego doprowadzenia gazu, w zasadzie wystarczy doprowadzenie prądu. Zdaniem specjalisty, w porównaniu z innymi typami pomp ciepła, wyróżniają się one znacznie szybszym montażem i montażem. Zbudowanie i podłączenie kotła „powietrzno-wodnego” do instalacji trwa od jednego do dwóch dni, więc jeśli zdecydujesz się na instalację wyżej wymienionego sposobu ogrzewania, już po kilku godzinach będziesz mógł cieszyć się zarówno ciepłą wodą, jak i ciepłem w domu. dni.
Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania się do wprowadzenia tego typu pompy ciepła do domu, nie potrzeba dodatkowych kotłowni ani dużej przestrzeni (do zamontowania takiej pompy wystarczy około metra kwadratowego domu), wystarczy mieć normalne gniazdko elektryczne. „Tę pompę ciepła można zainstalować w toalecie, łazience czy pralni” – zapewnia instalator z Tarnowskich Gór. – Wewnętrzna część będzie wyglądać jak standardowa lodówka (60×70 i 1,60 lub 1,80 m wysokości), a z zewnątrz będzie to urządzenie podobne do klimatyzatora ogrzewanie podłogowe.
Jednak według specjalisty nie jest to bardzo ważne, nawet przy grzejnikach ten system grzewczy nadal pomaga oszczędzać. „Przy wyborze pompy ciepła bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na niektóre parametry” – radzi specjalista. – Przede wszystkim na ile i na kogo dostajesz gwarancję. To jeden z głównych punktów. Udzielana jest dwuletnia gwarancja, po przeliczeniu wszystkich kosztów może być trochę za krótka, potrzebny byłby dłuższy okres gwarancji.
Ważne jest również, aby zwrócić uwagę, czy gwarancja obejmuje jedną część, czy wszystko, łącznie z robocizną. Nie bez znaczenia jest również współczynnik sprawności, czyli ile ciepła pompa emituje przy takiej czy innej temperaturze. Niezwykle ważne jest, ile godzin gwarancji producent udziela na sprężarkę pompy ciepła, ponieważ jest ona sercem całego systemu grzewczego.”
I wreszcie, wybierając moc pompy, powinieneś wziąć pod uwagę, jaki masz dom. Jeśli dom jest nowo wybudowany, pasywny, energooszczędny, należy obliczyć, że będzie potrzebował 15-20 watów ciepła na metr kwadratowy, jeśli dom nie jest pasywny, ale dobrze ocieplony, może potrzebować 40-50 watów na metr kwadratowy. metr kwadratowy, a jeśli dom ma starszą konstrukcję, może wymagać 50-70 watów na metr kwadratowy.
Geotermalna pompa ciepła
Tradycyjnie ogrzewanie geotermalne zapewnia ogrzewanie budynków i ciepłą wodę, ale systemy z różnymi akcesoriami są również często wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń i ogrzewania basenów.
„Ta pompa ciepła jest najbardziej korzystna pod względem oszczędności energii”, twierdzi instalator pomp ciepła, dyrektor firmy GreenKW . – Dziś na rynku nie ma nic lepszego. Jednak wadą tej pompy jest to, że nie jest tania w montażu, ponieważ wymaga studni. Dlatego ten sposób ogrzewania domów klasy A nie zawsze jest racjonalny – choć procentowy wyraz zaoszczędzonego ciepła jest wysoki, to wyrażenie pieniężne nie będzie właściwe, ponieważ dom jest bardzo ekonomiczny. Jeśli jednak mamy dom, który potrzebuje więcej ogrzewania, nie ma bardziej efektywnego energetycznie sposobu niż ogrzewanie geotermalne.”
Według specjalisty zimno pozyskuje się z odwiertów za darmo, które można wykorzystać do chłodzenia i kondycjonowania pomieszczeń, a ogrzewanie jest najtańsze. Poza tym na zewnątrz nie pojawiają się żadne urządzenia, a sama pompa pracuje cicho. Geotermalne pompy ciepła, które zapewniają zużycie energii środowiskowej, mogą pracować z kilkoma różnymi źródłami ciepła – energią powierzchniowej warstwy gleby, dzięki zainstalowaniu poziomego kolektora zewnętrznego; głębokie sondy wykorzystujące ciepło głębi ziemi; energia cieplna akwenu, poprzez zainstalowanie poziomego kolektora na dnie akwenu; wody gruntowe z odwiertów.

Według montażysty pomp ciepła ten rodzaj ogrzewania nadaje się zarówno do domów miejskich, jak i wiejskich, ponieważ studnia nie zajmuje dużo miejsca. „Rzadko się zdarza, aby nie można było zainstalować studni geotermalnej” – twierdzi specjalista. – Nowoczesne technologie wiertnicze umożliwiają wiercenie po przekątnej od jednej małej studni we wszystkie strony i wykonywanie odwiertów. Głównym kryterium jest rentowność. Koszt centralnego ogrzewania jest obecnie stosunkowo niski, a koszt instalacji ogrzewania geotermalnego spory, ten system nie zwraca się szybko, proces ten może trwać około dziesięciu lat. „Geotermiczna pompa ciepła może zmniejszyć ilość energii zużywanej na ogrzewanie nawet o 80 procent.
Tradycyjnie ogrzewanie geotermalne zapewnia ogrzewanie budynków i ciepłą wodę, ale systemy z różnymi akcesoriami są również często wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń i ogrzewania basenów.
Pompa ciepła powietrze-powietrze
Pompy ciepła powietrze-powietrze to najprostsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania pomieszczeń energią z powietrza zewnętrznego.
Jest to ekologiczny i przyjazny dla środowiska system wykorzystujący odnawialne źródła energii. Pompy ciepła mogą być instalowane w domach o dowolnej powierzchni lub planie, jednak dla tego systemu bardzo ważne jest umiejscowienie urządzeń wewnętrznych, aby przepływy powietrza były rozprowadzane w przestrzeni jak najefektywniej – mówi instalator. „Pompy ciepła powietrze-powietrze są łatwe w montażu zarówno w nowo budowanych, jak i starszych domach, a ze względu na swój komfort i niskie koszty są idealnym rozwiązaniem do uzupełnienia istniejącego systemu ogrzewania wodnego (na paliwo stałe lub płynne, gazowe, elektryczne itp.).”
Obecnie na rynku można spotkać różne typy pomp – ścienne, sufitowe, kanałowe (kanałowe), podłogowe, pokładowe itp. W okresie letnim pompy tego typu sprawdzają się jako klimatyzatory do chłodzenia pomieszczeń oraz wydajne systemy filtracyjne Zainstalowane w jednostkach wewnętrznych oczyszczają powietrze w pomieszczeniach, usuwając kurz, pyłki i inne alergeny. „Pompy ciepła powietrze-powietrze są bardzo wygodnym sposobem ogrzewania/chłodzenia, temperaturę powietrza w pomieszczeniu można regulować za pomocą jednego przycisku”, twierdzi ekspert. – Pracę urządzenia można zaprogramować na tydzień, a za pomocą dodatkowego akcesorium – adaptera bezprzewodowego (Wi-Fi) – można nim sterować zdalnie.” Według instalatora pompa ciepła również nie wymaga specjalnej konserwacji , tylko filtry urządzenia wymagają od czasu do czasu czyszczenia.
Pompa ciepła na powietrze wywiewane
W Skandynawii ogrzewanie taką pompą jest bardzo powszechne, przeznaczone jest do domów o klasie efektywności energetycznej A. „W Szwecji około 80 proc. pomp ciepła sprzedawanych do nowych domów to właśnie pompy powietrza wywiewanego – mówi instalator pomp ciepła. – Kiedy dom jest prawie pasywny, prawie nie trzeba go ogrzewać, ale trzeba go wietrzyć. A źródłem tej pompy ciepła nie jest powietrze zewnętrzne, nie studnia, ale powietrze wentylowane, które wyrzucamy na zewnątrz z domu. Z niej pobierane jest ciepło, które wystarcza na cały dom.
W ten sposób urządzenie przewietrza dom, dostarcza ciepło i przygotowuje ciepłą wodę. Ten typ pompy ciepła jest podłączony do centralnego układu zasilania powietrzem, sama pompa posiada zintegrowaną dmuchawę prądu stałego i podgrzewacz wody, a także zintegrowaną dodatkowa nagrzewnica elektryczna, która jest wykorzystywana, gdy powietrze wywiewane nie ma wystarczającej ilości energii. Pompa powietrza wywiewanego nadaje się do grzejników przeznaczonych do niskich temperatur lub do ogrzewania podłogowego. Samą pompę można podłączyć na wiele sposobów, np. panele słoneczne, dwa lub więcej systemów grzewczych o różnej temperaturze lub dodatkowy podgrzewacz ciepłej wody.