Pompy ciepła – chłodzenie, ogrzewanie
Pompy ciepła są wydajną alternatywą do ogrzewania i chłodzenia domów, ale także do przygotowania ciepłej wody. Jednak przy wyborze konkretnego typu pompy ciepła należy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby kupić odpowiedni model do swojego domu.
Spis treści:
Jeśli szukasz wykonawcy montażu systemu ogrzewania wraz z pompą ciepła, poznaj firmy które, montują pompy ciepła w Tarnowskich Górach:
Firma GreenKW, z siedzibą w sercu Tarnowskich Gór, jest uznawana za zaufanego dostawcę oraz specjalistę w montażu i instalacji pomp ciepła na terenie Śląska. Lokalizacja w Tarnowskich Górach stanowi ogromną zaletę, ponieważ umożliwia szybki i tani dojazd do największych miast regionu śląskiego, takich jak Katowice, Tarnowskie Góry, Lubliniec, Opole, Strzelce Opolskie, Gliwice, Sosnowiec czy Bytom, a także do kluczowych miejscowości opolskiego, w tym do Opola, Kędzierzyna-Koźla, Nysy czy Brzegu. Dzięki temu GreenKW jest w stanie świadczyć swoje usługi na najwyższym poziomie, zawsze blisko swoich klientów.
Jak działa pompa ciepła
Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące wymianę ciepła za pomocą czynnika chłodniczego, przez który będzie przechodzić w różnych procesach stanowych (odparowanie lub kondensacja), za pomocą sprężarki uważanej za serce instalacji.
Czynnik chłodniczy krąży w rurach między parownikiem a skraplaczem, umożliwiając w ten sposób efektywny transfer energii cieplnej. Ważne jest, aby czynnik chłodniczy osiągnął wystarczająco wysoką temperaturę, gdy wchodzi do sprężarki, aby uwolnić ciepło. Ogrzane opary stają się płynne i oddają zmagazynowaną wewnątrz energię w postaci ciepła do systemu grzewczego.
Wszystko o tym, jak działa pompa ciepła
Na tej stronie możesz przeczytać wszystko o tym, jak działa pompa ciepła, na podstawie odpowiedzi na serię często zadawanych pytań. Jak działają różne typy pomp ciepła? Jak pompa ciepła może optymalnie pracować w Twoim domu? Jak można schłodzić pompę ciepła? Czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedzi na te pytania i nie tylko.
Technologia wykorzystywana do produkcji pomp ciepła w rzeczywistości opiera się na bardzo prostej i dobrze znanej zasadzie. Działa na tej samej zasadzie co lodówka, dzięki technologii sprężania pary. Głównymi elementami składowymi pompy ciepła są sprężarka, zawór rozprężny i dwa wymienniki ciepła (parownik i skraplacz).
Jak działa pompa ciepła powietrze/woda?
Pompa ciepła powietrze/woda pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego za pomocą jednostki zewnętrznej. Nawet gdy na zewnątrz jest mróz, dzięki czynnikowi chłodniczemu można wytworzyć wystarczającą ilość ciepła. Można rozróżnić wersję monoblokową lub rozdzieloną.
W wersji monoblokowej wszystkie komponenty po stronie czynnika chłodniczego znajdują się w jednostce zewnętrznej. W jednostce zewnętrznej czynnik chłodniczy krąży w obiegu zamkniętym przez komponenty po stronie czynnika chłodniczego. Ciepło z powietrza zewnętrznego jest przetwarzane i przekazywane przez skraplacz do rury centralnego ogrzewania łączącej jednostkę zewnętrzną z jednostką wewnętrzną. Ta jednostka wewnętrzna wykorzystuje następnie zintegrowany lub oddzielny kocioł i jednostkę sterującą do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody. W przypadku chłodzenia pompa ciepła powietrze/woda odwraca tę operację.
W wersji split czynnik chłodniczy przepływa rurą z jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej. W rezultacie skraplacz znajduje się w jednostce wewnętrznej, a sprężarka, parownik i zawór rozprężny znajdują się w jednostce zewnętrznej. Rura czynnika chłodniczego tworzy zamknięty obwód, w którym krąży czynnik chłodniczy, dzięki czemu pompa ciepła zamienia energię z powietrza zewnętrznego na ciepło do ogrzewania domu i wody w kotle. Wersja dzielona może być również chłodzona przez odwrócenie działania.
Jak działa pompa ciepła grunt/woda lub woda /woda?
W lecie ciepło słoneczne jest magazynowane w glebie. Jest on albo wychwytywany bezpośrednio, jako warstwa izolacyjna ( zobacz ocieplanie pianką PUR Kielce ), albo pochodzi z ciepła z wody deszczowej i powietrza na powierzchni gleby.
Wykorzystanie tych źródeł energii do ogrzewania jest metodą opłacalną. Najwięcej energii można pozyskać z gleb bagiennych.
Ciepło jest wydobywane z gleby za pomocą plastikowej rurki zakopanej w ziemi. Przez tę rurę krąży nie zanieczyszczająca i niezamarzająca emulsja wody i glikolu. W dolnej warstwie podziemnej tzw. „warstwy geotermalnej” znajduje się źródło ciepła o niemal stałej temperaturze, z którego można korzystać przez cały rok.
Jeśli woda ze zwierciadła wody jest dostępna i dostępna, może być używana jako źródło ogrzewania/energii, ponieważ ma temperaturę między 7 a 12ºC przez cały rok.
W przypadku domów jednorodzinnych lub dwurodzinnych odradzamy wiercenie odwiertów zlewni na głębokości większej niż 15 m, co może generować zdecydowanie zbyt wysokie koszty.
Jak działa hybrydowa pompa ciepła?
Jeśli posiadasz już instalację grzewczą z kotłem na drewno, kominkiem termicznym, kotłem na pellet, kotłem na metan lub propan, to możesz zdecydować się na pompę ciepła, a istniejący system możesz zachować jako dodatkowy.
Wysokowydajna automatyka obejmuje „dodatkową obsługę priorytetową”. Łączy się automatycznie, w zależności od ustawień, między istniejącym systemem a pompą ciepła.
Pompa ciepła steruje zaworem przełączającym i za pomocą czujników może określić, czy dogrzewacz wytwarza ciepło. W tym czasie zawór trójdrogowy jest otwarty, a pompa ciepła wyłączona. Połączenie jest normalnym połączeniem powrotnym.
Autor: Marzena Tomanek