Bez względu na styl dachu, jego konstrukcja będzie w dużej mierze wykonana i wspierana przez drewno w różnych formach. Należą do nich przede wszystkim belki, legary, krokwie i kratownice. Chociaż każdy z nich różni się od siebie, wszystkie mają to samo zadanie: wspieranie żywej i martwej wagi dachu, podtrzymywanie ścian domu, i oferujący przestrzeń do wentylacji i izolacji poddasza Kielce. Innymi słowy, elementy te są istotnymi częściami każdego dobrze zbudowanego domu.

Jaka jest różnica między wiązką a joistą?

Mówiąc prosto, belki dachowe wspierają legary. Często jedna belka jest używana centralnie do obsługi wielu innych legarów, ale oba elementy są niezbędne dla silnej konstrukcji dachu i wyłazu dachowego. Gdybyś mógł zajrzeć do odkrytego dachu, zobaczyłbyś jedną lub więcej belek centralnych rozciągających się na całej długości nieruchomości, z wieloma legami “ pochylonymi w ” dla dodatkowego wsparcia.

Belki, Krokwie dachowe

Belka dachowa jest głównym elementem nośnym dachu. Zapewnia wsparcie dla dachu lub podłogi powyżej i wzmacnia ściany, utrzymując je bezpiecznie na miejscu, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się lub pochylaniu. Belki dachowe zapewniają również wsparcie dla reszty dachu, w tym wszelkich legarów, kratownic, listew lub materiałów dachowych. Belki często będą najgrubszym elementem na dachu.

Belki dachowe zwykle obejmują całą długość przestrzeni dachowej i są zwykle wykonane z drewna, ale mogą być również wykonane z metalu lub betonu. Wielu programistów tworzy funkcję z domowych belek dachowych, wykorzystując różnice kolorów lub materiałów, aby kontrastować z innymi elementami dachu. Ze względu na swoją rolę w utrzymaniu integralności strukturalnej belki dachowe są jedną z najważniejszych części dachu.

Stojaki dachowe

Legary dachowe są układane poziomo, z równomiernym rozstawem i biegnące równolegle do siebie. Legary podparte belkami pomagają utrzymać ciężar dachu i przenieść go do pionowych kolumn, a następnie do fundamentu. Złącza mogą być stosowane zarówno w konstrukcjach dachu płaskiego, jak i spadzistego i mogą być odsłonięte lub ukryte. Legary dachowe zwykle łączą przeciwległe ściany, aby podeprzeć sufit poniżej i / lub podłogę powyżej. Są one na ogół wykonane z drewna, ale podobnie jak belki, mogą być również wykonane ze stali lub betonu.

Krokwi są stosowane w dachach o skoku bardziej stromym niż 10 ° i są zwykle łączone tam, gdzie dwa zbocza dachu spotykają się na wierzchołku. Podobnie jak legary, krokwie są rozmieszczone równomiernie i układane równolegle do siebie, biegnąc od grzbietu do okapu. Podstawową różnicą między nimi jest obciążenie, które ponoszą, ponieważ raftowane dachy często mają duże przestrzenie na poddaszu, w których izolacja jest umieszczana między krokwiami.

Kratownice dachowe

W przeciwieństwie do belek, legarów lub krokwi kratownice dachowe są wstępnie wykonane. Często przy użyciu lżejszego drewna kratownice są na ogół tańsze niż ich odpowiedniki i łatwiejsze do zainstalowania. Jedną wadą jest jednak to, że kratownic dachowych nie można rozmontować ani zmienić bez poważnego wpływu na ich integralność strukturalną. Ogranicza to twoją kreatywną swobodę, jeśli chodzi o dach, ale ich lekka konstrukcja zmniejsza potrzebę stosowania ścian nośnych poniżej, oferując większą elastyczność dla otwartych przestrzeni w domu.

Na koniec

Mamy nadzieję, że ten przewodnik był pouczający, a teraz lepiej rozumiesz konstrukcyjne drewniane na dachu! Ze względu na ich integralny charakter dla siły i bezpieczeństwa Twojego domu zalecamy pozostawienie instalacji i konserwacji belek dachowych, legarów, krokwi i kratownic profesjonalnym handlowcom. Pomimo dodatkowych kosztów będziesz mógł spać spokojnie, wiedząc, że Twój dach jest solidny i zbudowany zgodnie z najnowszymi przepisami budowlanymi.

Oceń:

Autor: Marzena Tomanek