Szczelność ma kluczowe znaczenie dla energooszczędnych domów pasywnych. Montaż kominków lub pieców bez komina w takim domu z pewnością nie jest jeszcze możliwa.
Tu pojawia się najważniejsze pytanie – jak dobrać system kominowy i jak zapewnić szczelność na przecięciach komina ze stropami i konstrukcją dachu. Przemyślane do ostatniego szczegółu stalowe systemy kominowe nie były oferowane do domów energooszczędnych, dla których ważne są wysokie wskaźniki szczelności.
W pierwszej kolejności prezentowane są wyroby ceramiczne: zaawansowane technologie, które można zintegrować z klasą efektywności energetycznej A+ i domami pasywnymi, zapewniając szczelność i eliminację mostków termicznych. Jednak w systemach ceramicznych niezbędne jest frezowanie komina, frezowanie kominów oferuje firma KMS-BUD: https://www.kms-bud.pl/frezowanie-kominow/

Sytuacja była nieco inna z kominami stalowymi. Trudno powiedzieć dlaczego – być może producenci, którzy zdominowali te produkty, nie mieli zbytniej potrzeby wymyślania innowacyjnych rozwiązań. Jednak powstająca tutaj próżnia została już wyeliminowana – są producenci, którzy zaoferowali odpowiednie rozwiązania zapewniające szczelność, stosując system stalowych kominów .
Polski producent stalowych systemów kominowych CERMAS, niekwestionowany lider w Europie, zaoferował elementy kominowe nie tylko do klasy efektywności energetycznej A, ale także do domów A++ i pasywnych z kominkami lub piecami. Być może niektórzy producenci próbują opracować systemy zapewniające dobrą szczelność w domu, ale certyfikowane systemy nie zostały jeszcze zaproponowane. System kominowy Cermas został przemyślany w najdrobniejszych szczegółach, oferując rozwiązania na skrzyżowaniach ze stropami i konstrukcjami dachowymi, optymalizując wydajność produktu.
Dopływ powietrza – z zewnątrz System Cermas składa się z przewodu kominowego ze stali nierdzewnej izolowanego wełną mineralną o ultrawysokiej gęstości. Dalej jest kanał nawiewny, a na końcu zewnętrzna konstrukcja komina wykonana ze stali nierdzewnej. Do łączenia elementów, które łączą folię parową lub dyfuzyjną na skrzyżowaniach z konstrukcjami, stosuje się specjalne membrany, co zapewnia szczelność systemu. Mostki cieplne eliminuje wełna mineralna.
Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą dla budynków energooszczędnych jest doprowadzenie powietrza do kominka lub pieca. W tym systemie powietrze jest dostarczane bezpośrednio do płomienia z zewnątrz przez kanał zasilający. Do tej pory powietrze w kominkach lub piecach dostarczane było z otoczenia pomieszczenia przez przeznaczone do tego celu wnęki. Jednak w ten sposób cierpi szczelność budynku. Ten system kominowy jest szczególnie bezpieczny i może stać zaledwie 5 centymetrów od palnych konstrukcji. Do tej pory takim bezpieczeństwem mogły się pochwalić tylko ceramiczne systemy kominowe.

Części stalowego systemu kominowego są zwykle połączone nitami lub zaciskami. W systemie Cermas w połączeniach zastosowano specjalne uszczelki zapewniające szczelność, systemy te bardzo dobrze dopasowują się do systemów ocieplania Pianką PUR Kielce. Kominy nitowane po pewnym okresie użytkowania nieco się deformowały, tracąc szczelność. W efekcie ich zastosowanie w domach energooszczędnych jest praktycznie niemożliwe. Nawet tak zwane silikony żaroodporne nie zapewniają już po pewnym czasie szczelności. System Cermas, posiadający specjalne uszczelki, nie odkształca się, dzięki czemu nie traci szczelności. Często traci się szczelność budynku przyklejając folie rozpraszające dachu do konstrukcji komina nieodpowiednimi materiałami, które odrywają się na krótki czas. Można tego uniknąć, stosując specjalną membranę oferowaną przez Cermas jako część systemu. Producent udziela dziesięcioletniej gwarancji na swój system, co jest jednocześnie dowodem na to, że produkt jest wysokiej jakości i niezawodny.
Autor: Marzena Tomanek