Zagęszczanie gruntu to jeden z najważniejszych etapów projektu budowlanego. Odpowiednio zagęszczona podstawa zapewni stabilność potrzebną do prawidłowego podparcia konstrukcji, chodników, dróg itp.
W zależności od gabarytów lub rodzaju pracy można wybierać pomiędzy kilkoma rodzajami urządzeń takich jak płyty wibracyjne , zagęszczarki, zagęszczarki, zagęszczarki . Chociaż wymagania dotyczące zagęszczania i używane narzędzia mogą się różnić w zależności od zadania, pożądany rezultat jest taki sam: stworzenie stabilnej, mocnej podstawy, która zwiększy wytrzymałość i ograniczy niepożądane ruchy i zmiany objętości gleby. Zagęszczarka uderza w zagęszczaną powierzchnię, podczas gdy płyty wykorzystują wibracje, aby ułatwić ponowne osadzanie się zagęszczonych cząstek powierzchni.
Czasami użytkownicy nie zawsze są pewni, która maszyna jest idealna do konkretnego zastosowania. Poniżej omówimy najważniejsze cechy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze między zagęszczarką a wibracyjną płytą.
RODZAJE GLEBY
Wybierając między zagęszczarką a płytą wibracyjną, ważne jest zrozumienie różnic między rodzajami zagęszczanego gruntu. Pomoże Ci to określić rodzaj sprzętu, którego będziesz potrzebować, aby uzyskać najlepsze wyniki.
Istnieją 2 różne rodzaje gleby:
- Granulowane: podobnie jak żwir i piasek, są to gleby luźne, które można zagęszczać niezależnie od tego, czy są mokre, czy suche. Po podniesieniu mają tendencję do kruszenia się i nie mają wytrzymałości na spoistość, więc nie mogą być ukształtowane jako grunty spoiste. Ten rodzaj gruntu jest samoodpływowy, dzięki czemu podczas zagęszczania nie ulega przesyceniu. Gdy cząstki gruntu zostaną poddane wibracjom, tarcie między cząstkami zostanie zmniejszone, ułatwiając zagęszczanie.
- Spójne: zwykle mają wysoką zawartość gliny i mocno się trzymają. Musi zawierać pewną ilość wilgoci, aby zapewnić prawidłowe zagęszczenie. Jeśli są zbyt mokre lub suche, mogą pojawić się pęcherzyki powietrza lub niewłaściwe zagęszczenie.
Zagęszczarki do brukowania
Świetnie sprawdza się przy zagęszczaniu gruntów spoistych ze względu na wielkość płyty. Mniejszy rozmiar płyty pozwala na bardziej skoncentrowane i bezpośrednie zagęszczanie, przydatne na glebach wymagających większej siły do prawidłowego zagęszczenia. Zobacz maszyny brukarskie: https://www.brukarstwo-brukarz.pl/maszyny-w-brukarstwie/
Ze względu na pionową, zwartą konstrukcję, zagęszczarki są urządzeniami, które bardzo dobrze nadają się do zagęszczania rowów i wąskich przestrzeni, w których zagęszczarki są trudniejsze w obsłudze.
Zagęszczarki mają możliwość zagęszczania gruntu na większej głębokości niż płyta zagęszczająca, ponieważ siła w płycie jest bardziej bezpośrednia. W związku z tym do każdej warstwy można dodać więcej gruntu, co może znacznie przyspieszyć zasypywanie i zagęszczanie wykopu lub rowu.
Najpopularniejszymi zagęszczarkami są te wyposażone w 2-suwowe benzynowe silniki termiczne, które działają na mieszance benzyny z olejem oraz 4-suwowe silniki benzynowe, które mają oddzielne zbiorniki oleju i benzyny. Alternatywą dla silników benzynowych są silniki Diesla, a od niedawna także zagęszczarki z akumulatorami.
Przy wyborze zagęszczarki należy wziąć pod uwagę następujące cechy: typ silnika, moc silnika, ciężar maszyny, siła uderzenia, wielkość podeszwy maszyny, częstotliwość uderzeń, skok.
Płyty wibrujące – kompaktowe dla brukarzy
Wibruje powierzchnię roboczą za pomocą wału mimośrodowego, co jest idealne podczas pracy z glebami ziarnistymi, ponieważ wykorzystują wibracje do wspomagania ubijania gleby podczas jej zagęszczania. Służą również do montażu kostki brukowej.
Zagęszczarki są szersze od zagęszczarek, co oznacza, że ciężar i siła zagęszczania są rozłożone na większej powierzchni, co pomaga w wibrowaniu materiału podstawowego.
Ze względu na ergonomiczną konstrukcję i procedurę obsługi, zagęszczarki są lepsze do większych i bardziej płaskich powierzchni.
W zależności od sposobu jazdy istnieją dwa rodzaje zagęszczarek: zagęszczarki jednokierunkowe, które poruszają się tylko do przodu, są lżejsze i mają niższą cenę zakupu i przeznaczone są dla użytkowników wykonujących prace mało skomplikowane oraz zagęszczarki rewersyjne, które są profesjonalnymi płytami. przy wadze ponad 150 kg można je przesuwać w obu kierunkach, funkcja ta zapewnia łatwą obsługę przez długi czas na dużych powierzchniach.
Płyty zagęszczarki mogą być wyposażone w silniki wysokoprężne lub benzynowe i charakteryzują się kilkoma ważnymi parametrami: rozmiar płyty, masa, siła uderzenia, częstotliwość drgań, prędkość jazdy, pojemność skokowa silnika.
Wynajem sprzętu budowlanego
Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica
Czym mam zagęszczać podczas układania kostki brukowej?
Wybór jednego z tych elementów wyposażenia nie jest tak prosty, jak się wydaje. Chociaż obie maszyny zagęszczają materiał podstawowy, każda z nich lepiej sprawdza się w zagęszczaniu różnych rodzajów gleby na różne sposoby.
Każda aplikacja jest inna i ważne jest, aby w pełni zrozumieć wymagania aplikacji i rodzaje gleby, z którą będziesz pracować, jednak ogólna zasada dotycząca zagęszczarek i płyt wibracyjnych to:
Jeśli wykonujesz rowy z gruntem spoistym , zwykle używasz zagęszczarki . Jego kształt ułatwia obsługę, a mniejsza i bardziej skoncentrowana płyta umożliwia głębsze zagęszczanie, dzięki czemu nie trzeba wykonywać wielu przejazdów, aby wystarczająco zagęszczać materiał w rowach lub wąskich przestrzeniach.
Jeśli zagęszczasz grunty ziarniste na dużych , płaskich powierzchniach , zwykle najlepszym rozwiązaniem będzie zagęszczarka . Większy rozmiar płyty i wibracje pozwalają na równomierne nakładanie warstw na większym obszarze.
Większość producentów ma do czynienia z sytuacjami, w których każdy rodzaj sprzętu sprawdza się lepiej. Dlatego zamiast porównywać te maszyny ze sobą, lepiej użyj obu maszyn w swojej firmie, aby pomóc Ci wykonać pracę bardziej wydajnie w krótszym czasie.
Autor: Marzena Tomanek