Cięcie strumieniem wody wypada korzystnie w porównaniu z innymi metodami cięcia, oferując bardzo dobrą precyzję, szybki czas ustawiania i szybkie cięcie, przy jednoczesnym cięciu szerokiej gamy materiałów bez strefy wpływu ciepła (HAZ) lub bez zmiany właściwości materiału.

Cięcie wodą Sosnowiec, Katowice:

Przemyśl swoje rozwiązanie w zakresie cięcia!

Producenci, od małych warsztatów po dużych producentów OEM, niezależnie od tego, czy znajdują się w Nantes, Lyonie, Nicei, Tuluzie, Lille czy Limoges, uważają, że proces cięcia strumieniem wody CERMAS jest idealnym uzupełnieniem ich innych procesów produkcyjnych. W wielu przypadkach firma CERMAS może szybko wyprodukować w pełni wykończoną, gotową do użycia część. Może jednak również wytwarzać surową lub półwykończoną część, która następnie zostanie wykończona konwencjonalnymi środkami. Proces wodno-ścierny nie wpływa na właściwości materiału, dzięki czemu wydajność procesów konwencjonalnych nie ulega pogorszeniu. Możliwość zagnieżdżania w centrum CERMAS maksymalizuje wykorzystanie materiałów. Ponadto centrum CERMAS jest skuteczne na wielu rzadszych i nietradycyjnych materiałach

EDM drutu (EDM)

System CERMAS nie powinien być postrzegany jako zamiennik drutu EDM, ale raczej jako uzupełnienie. Jest zwykle używany przez warsztaty elektroerozyjnego drutu, aby zapewnić szybszą produkcję, gdzie nie jest wymagana bardzo wysoka precyzja drutu EDM i aby umożliwić warsztatowi pracę z materiałami nieprzewodzącymi, takimi jak kompozyty i szkło. Powszechnie stosuje się również maszynę do cięcia strumieniem wody CERMAS w celu wyprodukowania części z ogólną tolerancją w zakresie od ± 75 μ do 125 μ, a następnie używa się drutu EDM do wykańczania obszarów, gdzie wymagana jest większa precyzja.

Laser

Głównym powodem, dla którego laseriści i potencjalni użytkownicy lasera kupują system CERMAS jest to, że może on pracować z większą różnorodnością materiałów i grubości . Delikatne materiały, takie jak kompozyty i laminaty, można łatwo ciąć za pomocą ściernego centrum cięcia strumieniem wody CERMAS , podobnie jak materiały takie jak tytan lub stal narzędziowa, w przypadku których laser strefy wpływu ciepła (HAZ) może stanowić problem. Grubsze metale, takie jak aluminium, stal lub stal nierdzewna, również dobrze nadają się do technologii strumienia wody CERMAS . Producenci specjalizujący się w cięciu laserowym często kupują maszynę do cięcia strumieniem wody CERMAS , aby po prostu zwiększyć swoją wydajność cięcia i wszechstronność. Ponadto, centrum do cięcia strumieniem wody abrazyjnej firmy CERMAS ogólnie stanowi zaletę o 30% niższej inwestycji w porównaniu z zakupem systemu do cięcia laserowego. Oznacza to, że firma, która zleciła pracę podwykonawcy wyposażonemu w laser, może sobie pozwolić na zakup sprzętu do cięcia strumieniem wody firmy CERMAS , aby ponownie zintegrować swoje zadania cięcia we własnym zakresie, oszczędzając w ten sposób pieniądze i poprawiając planowanie i elastyczność .

Osocze

Podobnie jak w przypadku laserów, głównym powodem, dla którego użytkownicy plazmy kupują maszynę do cięcia strumieniem wody CERMAS , jest możliwość pracy z szerszą gamą materiałów i grubościami . Cięcie plazmowe zazwyczaj skutkuje stosunkowo dużą strefą wpływu ciepła (HAZ), żużlem oraz zadziorami i jest technologicznie ograniczone tylko do materiałów, które może ciąć: jest to poważna wada w niektórych zastosowaniach. Z drugiej strony, stół do cięcia strumieniem wody ze ścierniwem CERMAS może ciąć praktycznie każdy materiał w szerokim zakresie grubości bez żadnych stref wpływu ciepła (HAZ).. Materiały takie jak kompozyty i laminaty można łatwo ciąć na maszynie do cięcia strumieniem wody CERMAS , podobnie jak materiały wrażliwe na ciepło, takie jak tytan lub stal narzędziowa. Coraz częściej stosuje się plazmę do szybkiego cięcia dużych półfabrykatów, następnie centrum do cięcia strumieniem wodno-ściernym CERMAS , do precyzyjnego cięcia średnic, które mają być następnie gwintowane, bardzo precyzyjne i bez zadziorów nie wymagające przeróbki , ponieważ woda jet jest bardziej precyzyjny.

Przemiał

Warsztaty często używają systemów CERMAS oprócz tradycyjnych frezarek i centrów obróbczych . Rozwiązania waterjet firmy CERMAS są idealne do wycinania części w małych seriach, o bardzo krótkim czasie realizacji i niewymagających wykwalifikowanego operatora ani wyspecjalizowanego programisty. Ponadto cięcie za pomocą maszyny do cięcia strumieniem wody CERMAS może zaoszczędzić materiał dzięki szybkiemu inteligentnemu wycinaniu zagnieżdżonych części do obróbki końcowej. Kolejna zaleta: fakt, że proces cięcia strumieniem abrazyjnym CERMAS nie zmienia właściwości materiału oznacza, że ​​obróbka wtórna może być wykonywana wydajnie za pomocą konwencjonalnych narzędzi skrawających.

ciecie strumieniem wody Zalety i wady cięcia strumieniem wody - cięcie wodą

Wykrawanie

Warsztaty zazwyczaj wykorzystują maszynę do cięcia strumieniem wody CERMAS jako uzupełnienie swojej prasy wykrawającej, gdy muszą pracować z szerszą gamą materiałów i grubościami lub tworzyć złożone kształty lub serie zagnieżdżonych części. Ze względu na bardzo szybki czas programowania i konfiguracji , centrum do cięcia strumieniem wody CERMAS jest idealne i korzystne do tworzenia części prototypowych i produkcji w bardzo krótkim czasie.

Dlaczego powinienem stosować cięcie strumieniem wody w porównaniu z innymi metodami cięcia i jakie są jego zalety lub wady?

  • Brak ograniczeń grubości .
  • Nie ma problemu z materiałami odblaskowymi, takimi jak mosiądz i aluminium.
  • Brak dopływu ciepła , więc nie ma strefy wpływu ciepła lub temperatury (HAZ).
  • Maszyny do cięcia strumieniem wody ściernej mogą ciąć materiały wrażliwe na ciepło , takie jak tworzywa sztuczne, guma lub kompozyty, a nawet materiały, takie jak szkło, kamień i bardzo twarda ceramika.
  • Kiedy zmieniasz materiał lub grubość, zmieniasz tylko prędkość cięcia. Nie ma gazu, optyki ani niczego innego do modyfikacji lub zmiany .
  • Kilka głowic tnących można łatwo dodać do jednego centrum tnącego w celu zwiększenia produkcji.
  • Utrzymanie innych technologii jest bardziej specyficzne i trudniejsze : musi być wykonywane przez bardzo wyspecjalizowanych techników (co nie ma miejsca w przypadku technologii CERMAS).
  • Odległość między dyszą a materiałem nie jest tak istotna w porównaniu z innymi technologiami.

Czy strumień wody może wykonać drugorzędne operacje na wstępnie wyciętym elemencie?

Tak. Oprogramowanie sterujące IntelliMAX firmy CERMAS umożliwia zdefiniowanie do 100 określonych przez użytkownika lokalizacji referencyjnych , zapewniając wiele lokalizacji dla różnych narzędzi na jednej maszynie do cięcia wodą. Akcesorium CERMAS Precision Optical Locator (POL) umożliwia powiększanie części w celu zlokalizowania już wyciętego kształtu lub krawędzi i ustawienie jej jako punktu odniesienia dla ścieżki narzędzia. Oprogramowanie automatycznie obróci ścieżkę cięcia, aby dopasować położenie części na stole (wyrównanie). Opcjonalna 5-osiowa głowica tnąca A-Jet umożliwia frezowanie i fazowanie. Wszystkie te funkcje, dostępne lub połączone, stanowią wiele decydujących zalet w porównaniu z innymi wymienionymi powyżej technologiami.

Jaki rodzaj regularnej konserwacji jest planowany?

Rutynowa konserwacja, poprzez swoją prostotę , jest kolejną zaletą technologii cięcia strumieniem wody CERMAS . Obejmie on wymianę oleju w pompie, wymianę filtra wody, wymianę przegubu obrotowego i usuwanie pozostałości ściernych.

Oceń:

Autor: Marzena Tomanek